Borsa Haberleri

BP Temettüsünü Artırdı

August 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
BP Temettüsünü Artırdı

İngiliz petrol devi BP (BP), salı günü ikinci çeyrekte üç katına çıkan kâr oranlarına bağlı olarak temettüsünü yükseltti ve hisse geri alımlarını artırdı. Şirketin hisseleri sabah işlemlerinde 4% yükseldi. Dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketleri, son aylarda yüksek kazançlar elde ederek kâr rekorlarını kırdı. Söz konusu durumda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonucunda artan emtia fiyatları etkili oldu. Çevre kampanyacıları ve sendika grupları ise Big Oil olarak da adlandırılan petrol şirketlerinin artan kâr oranlarını kınadı ve Birleşik Krallık hükümetini yükselen enerji faturalarının maliyetini düşürmek için önlemler almaya çağırdı. En yaygın olarak kullanılan tüketici enerji tarifelerindeki fiyat tavanının, artan gaz fiyatları nedeniyle Ekim ayında yükselmesi bekleniyor. 

BP Hisseleri Bugüne Kadar 23%’ün Üzerinde Arttı

BP, artan rafinaj oranlarına ve ikinci çeyrekte elde ettiği başarıya bağlı olarak temettü ve hisse geri alımlarını artırma kararı verdi. Söz konusu kararın ardından şirketin hisselerinde sabah işlemlerinde yaklaşık 4% oranında bir yükselme oldu. Ayrıca petrol devinin hissesi Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksinde de başarılı bir sonuç elde etti. BP’nin hisseleri bugüne kadar 23%’ün üzerinde artış gösterdi. İngiliz enerji devi, geride bıraktığımız üç aylık dönemde 6,2 milyar dolar kâr elde etti. Bu rakam 2021’in aynı döneminde 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

BigOil Son Aylarda Kâr Rekorlarını Kırdı

Dünyanın en büyük petrol şirketleri, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ve artan emtia fiyatları nedeniyle kârlarını büyük oranda yükseltti. Geçen hafta BP’nin rakibi Shell (SHEL), 11,5 milyar dolarlık rekor ikinci çeyrek sonuçlarını bildirdi ve 6 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı açıkladı. Tüketici enerjilerinde fiyat tavanının artan gaz fiyatları nedeniyle Ekim ayında 60%’tan fazla yükselmesi bekleniyor. Çevre sendikaları ise BigOil şirketlerinin kâr açıklamalarını kınadı ve hükümete enerji fiyatlarıyla ilgili çağrıda bulundu. Aktivistler konuyla ilgili olarak, “Her aile ihtiyaç duyduğu enerjiyi adil bir fiyatla almalıdır.” dedi. 

BP Temettüsünü Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı