Borsa Haberleri

BP Hisse Geri Alımlarını Artıracak

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BP Hisse Geri Alımlarını Artıracak

İngiliz petrol devi (BP), fosil yakıt fiyatlarındaki düşüşün ardından bilançosunda analist beklentilerini karşılayamasa da hisse geri alımlarını artıracağını açıkladı. 

Enerji devinin net kârın bir göstergesi olarak kullanılan yenileme maliyeti kârı 2023 yılında 13,8 milyar dolar olurken, bu rakam bir önceki yıl 27,7 milyar dolar olan rekor seviyeden sert bir düşüş gösterdi. Konsensüse göre analistler, 2023 yılının tamamı için 13,9 milyar dolar net kâr tahmin ediyordu.

Öte yandan enerji şirketi, dördüncü çeyrekte ise 2,6 milyar dolar olan analist beklentilerini aşarak yaklaşık 3 milyar dolar net kâr açıkladı.

Bilançoda öne çıkan bir nokta olarak BP, temettüsünde 10%’luk bir artış ve 1,75 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı açıkladı.

Şirketin İngiliz rakibi Shell (SHEL), beklentileri aşan bir kârın yanı sıra temettüsünde 4%’lük bir artış ve 3,5 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alım programı duyurmuştu.

BP’nin sonuçları, şirketin stratejisi konusunda bir aktivist yatırımcının baskısıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi.

Bluebell Capital Partners, ekim ayında BP Yönetim Kurulu Başkanı Helge Lund ve o zamanki geçici CEO Murray Auchincloss’a gönderdiği bir mektupta, şirketi petrol ve gaz yatırımlarını artırmaya ve temiz enerji harcamalarını azaltmaya çağırmıştı. 

Emisyonları “2050 yılına kadar veya daha erken” net sıfıra indirme planlarını açıklayan ilk enerji devlerinden biri olan BP, geçen yıl bu iklim planlarını yavaşlattı. BP yaklaşık bir yıl önce, talebi karşılamak için petrol ve gaza yatırım yapmaya devam etmesi gerektiğini belirterek, emisyonlarda 20% ile 30%’luk bir kesinti hedefleyeceğini söylemişti.

BP Hisse Geri Alımlarını Artıracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BP