Borsa Haberleri

BP, ABD’nin Elektrikli Şarj Sektöründe Tesla Rekabetini Artıracak

May 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BP, ABD’nin Elektrikli Şarj Sektöründe Tesla Rekabetini Artıracak

İngiliz petrol şirketi BP (BP), elektrikli araç üreticisi Tesla’nın (TSLA) elektrikli araç şarj ekibini dağıtmasının ardından elektrikli şarj biriminin ABD’de genişlemeye istekli olduğunu söyledi.

Söz konusu gelişme, Tesla CEO’su Elon Musk’ın elektrikli araç şarj birimini yürüten çalışanları aniden işten çıkarmasından günler sonra geldi. Yine de şirket, otomobil üreticisinin hâlâ Supercharger ağını genişletmeyi planladığını ancak yeni yerler için daha yavaş bir hızda ilerlediğini söyledi.

Tesla’dan gelen haberlerin ardından BP sözcüsü yaptığı açıklamada, “Ağımızı ölçeklendirmek için agresif bir şekilde gayrimenkul satın almak istiyoruz, bu da son Tesla duyurusunun ardından artan bir odak noktası oldu.” dedi.

BP, söz konusu şarj planları kapsamında ABD’nin kuzeydoğusu, batı kıyısı ve Büyük Göller bölgesine odaklanmaya öncelik verdiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Tesla’nın bu hamlesinin, EVgo (EVGO) ve ChargePoint (CHPT) gibi elektrikli araçlara şarj imkanı sunan diğer halka açık şirketlere pazar paylarını büyütme fırsatı sunabileceği düşünülüyor.

BP, geçen yıl şubat ayında 2030 yılına kadar ABD genelinde elektrikli araç şarj istasyonlarına 1 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söylemiş ve ekim ayında Tesla’nın hızlı şarj cihazları için 100 milyon dolar değerinde bir sipariş vermişti.

Ancak şirket kaynaklarının geçen ay Reuters’a verdiği bilgiye göre BP, elektrikli araç şarj işindeki işgücünün onda birinden fazlasını azalttı ve ticari elektrikli araç filolarındaki hızlı büyümeye yönelik bir bahsin işe yaramaması üzerine birkaç pazardan çekildi.

BP, ABD’nin Elektrikli Şarj Sektöründe Tesla Rekabetini Artıracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters