Borsa Haberleri

BP, 900 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu için Harekete Geçti

BP, 900 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu için Harekete Geçti
Google News Icon Takip Et

İngiliz petrol devi BP (BP), bir biriminin alışveriş merkezi sahibi Simon Property Group (SPG) ile ABD genelinde 75 noktada 900’den fazla yüksek hızlı elektrikli araç şarj cihazı kurmak ve işletmek üzere bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, BP Pulse’un şarj cihazlarının bulunduğu ilk yerlerin 2026 yılının başlarında halka açılacağı ve neredeyse tüm elektrikli araç üreticilerinin araçlarını destekleyeceği belirtildi.

Küresel petrol devi için elektrikli araç şarjı alanındaki en büyük anlaşmalardan biri olan bu anlaşma, enflasyonu kontrol altına almayı amaçlayan yüksek faiz oranlarının, genellikle gazla çalışan rakiplerinden daha pahalı olan akülü araçlara yönelik tüketici duyarlılığını azaltması nedeniyle elektrikli araçlara yönelik talepte daha geniş bir yavaşlamanın ortasında geldi.

BP Pulse, dünya genelinde 39 binden fazla elektrikli araç şarj noktasına sahip ve 2030 yılına kadar bu sayıyı 100 bine ulaştırmayı hedefliyor. 

Petrol devi, Hertz (HTZ) gibi diğer şirketlerle yaptığı anlaşmalarla ayak izini genişletiyor. Şirket, perakende ve şarj ağını genişletmek için de geçen yıl kamyon yakıt sağlayıcısı TravelCenters of America’yı satın almıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters