Piyasa Öncesi

Haftanın Özeti #6: Borsaların Kara Haftası ve FED Açıklamaları

Haftanın Özeti #6: Borsaların Kara Haftası ve FED Açıklamaları
Google News Icon Takip Et

Merhaba Midaslı! ☀️

Kara Cuma’nın ardından gelen “kara bir hafta”yı geride bıraktık.
Oldukça zorlu geçen bu hafta borsaların itici güçleri arasında Omicron varyantına yönelik önlemler ve FED yetkililerinin tahvil alımları ile faiz artırımına ilişkin verdiği sinyaller vardı.

Dilersen, bu hafta kaçırmış olabileceğin tüm gelişmelerin üzerinden tekrar bi’ geçelim. 🔍

İyi okumalar dileriz.

❓ Neden yükseldiler, neden düştüler?

(Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

Haftanın Özeti #6: Borsaların Kara Haftası ve FED Açıklamaları

💥 S&P 500, %-1,22 & Nasdaq, %-2,62 & Dow Jones, %-0,91

FED Açıklamaları

 • FED Başkanı Powell’ın “şahin” olarak tanımlanan daraltıcı para politikası yorumları, borsaların bu haftaki ana korkusu oldu.
 • Enflasyon için kullandıkları “geçici” tanımlamasını artık bırakmaları gerektiğini belirtti.
 • Powell, 14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek FED toplantısında, tahvil alımlarını daha hızlı bir şekilde yavaşlatarak artık bitirmeyi konuşacaklarını söyledi. Kaynak
 • FED’in Haziran 2022’de ilk faiz artırımını gerçekleştireceğine dair beklenti, bir hafta önceye göre %62,3’ten %73’e yükseldi! Kaynak

Omicron’a Yönelik Gelişmeler

 • ABD’de ilk Omicron varyantı hafta başında ortaya çıkarken cuma gününe doğru vakalar 5 farklı eyalete sıçradı. Ancak bu vakaların varyantı oldukça hafif geçirdiği belirtildi. Kaynak
 • Biden, yeni önlemlerin alınmasına gerek duymadıklarını ve kış ayları içerisinde ABD’nin kapanmaya gitmeyeceğini belirtti. Kaynak
 • Beyaz Saray, insanlara tatil planlarında değişiklik yapmamalarını tavsiye ederken Omicron için ek önlemlerin gerekip gerekmeyeceğini değerlendirmeye devam edeceklerini belirtti. Kaynak

​​📲 Apple (AAPL, %-1,17)

 • Bloomberg’de yayınlanan bir rapora göre, Apple (AAPL) parça tedarikçilerine iPhone 13 serisine olan talebin azaldığını söyledi. Ayrıca bazı tüketicilerin, ürünü bulamamasından dolayı aramaktan vazgeçtiğini de belirtti.
 • Çıkan haberin ardından Apple hisseleri, vadeli piyasalarda düşüşe geçerken piyasaların açılmasıyla birlikte düşüşü derinleşerek ilk dakikalarda %4,16’ya kadar değer kaybetti.
 • Haftanın ilk günlerinde borsaların düşüşlerinden pek etkilenmeyen Apple %6’ya kadar değer kazanırken haftanın son iki günündeki düşüşle birlikte kazançların çoğunu kaybettirdi.

☕️ Nasdaq (IXIC, %-2,62), diğer borsalara oranla haftayı daha yüksek bir değer kaybıyla tamamladı.

 • Başlıca nedeni Microsoft, Amazon, Tesla ve Meta gibi Nasdaq’ın amiral gemisi olan hisselerin sergilediği düşük performanslar oldu. Sırasıyla;
  • Microsoft (MSFT, %-4,20)
  • Amazon (AMZN, %-4,91)
  • Meta (FB, %-9,49)
  • Tesla (TSLA, %-10,78)

💊 Moderna (MRNA, %1,73) & BionTech (BNTX, %3,16) & Pfizer (PFE, %2,31)

 • Yeni aşı ve tedavi ihtimallerinin Moderna ve BionTech’te oluşturacağı gelir artışı beklentileriyle birlikte, cuma günü tüm borsalar değer kaybederken Covid-19’un öne çıkan sağlık hisseleri günü değer kazancıyla tamamladı.
 • Moderna CEO’su, güncel aşıların Omicron varyantına karşı büyük ihtimalle etkili olmayacağını söyledi. Kaynak
 • Pfizer CEO’su ise zıt şekilde yeni ilaçları olan Covid hapının yeni varyanta karşı etkili olacağını belirtti. Kaynak

✈️ Boeing (BA, %0,06)

 • Çin Hükümetinin bir süredir faaliyetlerini engellediği Boeing 737 MAX uçaklarının ülkede tekrar hizmete başlamaları bekleniyor.
 • Çıkan haberle birlikte şirket hisseleri, hafta içerisinde yaşadığı %5’in üzerinde değer kaybını geri alarak haftayı %0,06 yükselişle tamamladı. Kaynak

🏛 Nvidia (NVDA, %-5,45)

 • ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC); perşembe günü yaptığı açıklamada, Nvidia (NVDA)’nın çip tasarımcısı Arm’ı devralmasını engellemek için dava açtığını söyledi.
 • Büyüme hissesi olduğu için borsalardaki düşüşten büyük oranda etkilenen NVDA, cuma gününü %4,46 değer kaybıyla tamamlamış oldu.

🦠 BP (BP, %2,39) & TotalEnergies (TTE, %1,93) & Chevron (CVX, %-1,07)

 • Bu haftaki düşüşten karşılaştırmalı olarak en az etkilenen, hatta bazıları haftayı yükselişle tamamladı.
 • OPEC+, hafta içerisinde gerçekleştirdiği müzakereleri sırasında olağan petrol arzı artırımına karar verdi. Kaynak
 • Omicron varyantının oluşturacağı potansiyel bir enerji talebi düşüşü, sektördeki yatırımcıların endişeleri arasındaydı.
 • OPEC+ kararı ile birlikte piyasadaki petrol talebine karşılık yeterli petrol arzının sağlanacağı bilgisi, enerji sektörü hisselerine şu zor günlerde güzel bir destek yolladı.

⏳ Vaktim Çok Az, Kısaca Neler Oldu?

Haftanın Özeti #6: Borsaların Kara Haftası ve FED Açıklamaları
 • BioNTech (BNTX) sözcüsü, yeni Covid-19 varyantına ilişkin verilerin iki hafta içinde açıklanacağını ve daha sonra bir aşı ayarlamasının gerekip gerekmediğinin belirleneceğini söyledi. Kaynak
 • Yeni bir çalışmada Moderna (MRNA)’nın aşısının Pfizer’den (PFE) daha etkili olduğu ortaya çıktı. Kaynak
 • Shopify (SHOP), Black Friday dönemi boyunca yaklaşık 2,9 milyar dolarlık satış hacmiyle rekor kırdı. Kaynak
 • EastGroup (EGP), çeyreklik temettüsünü %22 artırarak 0,90 dolardan 1,10 dolara yükseltti. Kaynak
 • Coinbase (COIN) yöneticileri 8 Aralık’ta ABD kongresinde ifade verecek. Kaynak
 • Ford Motor (F), kasım ayı ABD satışlarının yıllık %5.9 artışla 158.793 adede çıktığını bildirdi. Kaynak
 • Moderna (MRNA), 2022 ve 2023’te Covid-19 aşısının ilave 60 milyon dozu için Birleşik Krallık ile tedarik anlaşması imzaladı. Kaynak
 • Palantir Tech. (PLTR), ABD uzay sistemleri Komutanlığı’ndan ek 43 milyon dolarlık sözleşme aldı. Kaynak
 • Qualcomm (QCOM), elde taşınabilir oyun konsolları için geliştirdiği yeni bir çip tanıttı. Kaynak

📰 Zamanım Bol, Gündemde Neler Vardı?

Haftanın Özeti #6: Borsaların Kara Haftası ve FED Açıklamaları

1. Moderna’nın, Varyant Aşısı 2022’nin Başlarında Hazır Olabilir

💉 Moderna (MRNA)’nın Baş Tıbbi Sorumlusu Paul Burton, şirketin gelecek yılın başlarında Omicron varyantına karşı yeniden formüle edilmiş bir aşı çıkarabileceğini söyledi.

2. Apple, Tedarikçilerine iPhone 13 Serisine Olan Talebin Zayıfladığını Söyledi

📲 Bloomberg’de yayınlanan bir rapora göre, Apple (AAPL) parça tedarikçilerine iPhone 13 serisine olan talebin azaldığını söyledi. Ayrıca bazı tüketicilerin, ürünü bulamamasından dolayı aramaktan vazgeçtiğini de belirtti.

3. Salesforce, 3. Çeyrek Kazançlarıyla Beklentileri Aştı

📈 Salesforce (CRM), üçüncü çeyreği için açıkladığı kazançlarıyla Wall Street’in beklentilerini aştı. 

Öte yandan, dördüncü çeyrek için öngördükleri kazançlarının beklentilerin altında kalmasıyla birlikte şirket hisseleri salı gününü %11,74 düşüşle kapattı.

4. Çin, Teknoloji Firmalarının Yabancı Halka Arzlarda Kullandığı Kanun Açığını Kapatıyor

👩🏽‍⚖️ Çin, teknoloji firmalarının ülkeler arasındaki değişken faiz oranlarından yararlanmalarının önünü kesmek için Nasdaq gibi yabancı borsalarda halka arz olmalarını engellemeye karar verdi.

5. Twitter CEO’su Jack Dorsey İstifa Etti

💬 Twitter (TWTR) tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, şirketin CEO’su Jack Dorsey’in görevinden ayrıldığı duyuruldu. Jack Dorsey’in yerini alacak isim ise halihazırda şirketin CTO’luğunu yapan Parag Agrawal olacak.

6. Satya Nadella, Microsoft Hisselerinin Yarısını Sattı

💼 Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, geçen hafta elinde bulundurduğu Microsoft hisselerinin (MSFT) yarısını sattı. Yaklaşık 840 bin hisseyi toplam 285 milyon dolardan fazla bir tutar karşılığında elden çıkardığı öğrenildi. 

7. Visa ve Mastercard, Şimdiden Omicron Varyantının Erken Kaybedenleri Gibi Görünüyor

💉 Tüketici ve işletmeler kartlarını; uçak biletleri, oteller, araç kiralama ve yabancı ülkelerde yapılan satın almalar için kullandıklarından dolayı Visa ve Mastercard gibi şirketlerin gelirleri, büyük ölçüde seyahat sektörüyle doğru orantılı.

8. Moderna’nın CEO’su, Mevcut Aşıların Omicron Üzerinde Daha Az Etkili Olduğunu Söyledi

💉 Moderna (MRNA)’nın CEO’su, mevcut aşıların Omicron’la mücadelede önceki koronavirüs türlerine göre çok daha az etkili olacağını öngördüğünü söyledi. Ayrıca ilaç şirketlerinin yeni varyantlara özel yeni aşılar üretmesinin de aylar alacağı konusunda uyardı.

9. Çinli Mobil Ulaşım Şirketi Didi, NYSE’den Çekiliyor

🚕 Çinli mobil ulaşım devlerinden Didi, halka arzının üzerinden 6 ay bile geçmeden New York Stock Exchange’ten çekileceğini duyururken Hong Kong borsalarında listelenme planlarından da bahsetti.

Haftanın Özeti #6: Borsaların Kara Haftası ve FED Açıklamaları

🌍 Büyük Resim

🚨 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçtiğimiz cuma günü Güney Afrika menşeli varyant Omicron üzerine toplanarak mevcut aşı ve tedavilerin geçerliliği üzerine fikir alışverişinde bulundu. Toplantının öne çıkan maddeleri şöyleydi: 

 • DSÖ, yeni varyant Omicron’u “endişe oluşturan varyant” olarak sınıflandırdı. Kaynak
 • Omicron’un Delta varyantı dahil diğer varyantlara kıyasla daha bulaşıcı olup olmadığı hakkında henüz net bir şey söylenmedi. Araştırmalar devam ediyor. Kaynak
 • Omicron ile birlikte mevcut aşı, tedavi ve tanıların “verimliliklerinde bir düşüş” oluştuğunu da belirttiler. Kaynak

🦠 Omicron’u G. Afrika’da ilk keşfeden doktor olan Angelique Coetzee, yeni varyant semptomlarının olağanın dışında ama “oldukça hafif” olduğunu belirtti.

 • A. Coetzee’ye, dünyanın dört bir yanındaki yetkililerin gereksiz yere panik yapıp yapmadıkları sorulduğunda, “Bu aşamada kesinlikle gereksiz bir panik oluştuğunu söyleyebilirim. Öte yandan, bundan iki hafta sonra Omicron’a dair belki daha farklı şeyler de söyleyebiliriz.” dedi. Kaynak

🦠 Yükselen enflasyon ve hiç bitmeyen pandemi dönemi, ABD tüketici güven endeksinde düşüşü beraberinde getirdi.

 • Artan yaşam maliyeti, pandeminin getirdiği yorgunluk ve endişeler arasında ABD tüketici güveni, kasım ayında son dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Kaynak

👀 Bankaların kârları, kredi zararı karşılıklarındaki daha yavaş azalmaya bağlı olarak düştü.

 • ABD bankalarının kârları, firmaların kredi zararı karşılıklarını küçültmede daha yavaş olması ve düşük faiz oranlarıyla boğuşması nedeniyle 2021’in üçüncü çeyreğinde %1,2 düşerek 69.5 milyar dolara geriledi. Kaynak
 • 3 büyük bankanın son 1 aylık hisse performansları şöyle:
  • JPMorgan (JPM, %-5,32)
  • Bank of America (BAC, %-3,66)
  • Morgan Stanley (MS, %-1,73)

🇹🇷 Türkiye ekonomisi 2021’in 3. çeyreğinde bir önceki seneye kıyasla %7,4 büyüdü. Peki, başka neler büyüdü? 

 • Enflasyon oranı son 1 sene içinde %19,89 arttı. Kaynak
 • Risk primi (CDS) son 1 sene içinde %32,8 büyüdü. Kaynak
 • Dolar/TL kuru son 1 sene içinde %85 yükseldi. Kaynak

👉 Borsa İstanbul haftayı %5,01 yükselişle tamamladı.

 • Haftanın en çok yükselen BİST100 hissesi İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR, %27,19) oldu.
Haftanın Özeti #6: Borsaların Kara Haftası ve FED Açıklamaları

📚 Bilmen Gerekenler

❗️ Tahvil alımlarını yavaşlatmak ne anlama geliyor? 

 • ABD Hazinesi çıkardığı tahvilleri halka satarak faizli bir şekilde borçlanır. Ekonomide tahvil sayısı artarken para hazineye döndüğü için para miktarı azalır. Bu da enflasyonun düşmesini sağlar.
 • Tahvil alımları ise FED’in çıkarılan bu tahvilleri halktan geri satın alması ve karşılığında faiz miktarıyla birlikte geri ödeme yapmasıdır. Bu da ekonomiye para girişi olmasını ve ekonominin canlanmasını sağlar. “Genişlemeci” bir politikadır ve borsalar geçmişte pozitif etkilenmiştir.
 • Pandemi döneminde tahvil alımlarını hızlandıran ve ekonomiyi canlandıran FED, enflasyonun hızlı artışıyla birlikte bu alımları tamamlamak, doların değerini yükseltmek ve enflasyonu dizginlemek istiyor. Bu da “daraltıcı” bir politikadır ve borsalar geçmişte negatif etkilenmiştir.
 • Bir diğer daraltıcı politika olan faiz artışları için ise FED’in verdiği tarih 2023 iken tahvil alımlarının erkene çekilmesi, faiz artırımının da erkene çekilmesi endişesini doğuruyor.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Moderna says an omicron variant vaccine could be ready in early 2022

Twitter CEO Jack Dorsey steps down, CTO Parag Agrawal tapped to replace him

Visa and Mastercard Stocks Are Ailing as Omicron Hits Travel

Moderna chief predicts existing vaccines will struggle with Omicron

Apple tells suppliers demand for iPhone 13 lineup has weakened

China to Close Loophole Used by Tech Firms for Foreign IPOs

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı