Bültenler

Borsaları Faiz Endişeleri Sardı

January 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsaları Faiz Endişeleri Sardı

ABD borsaları, bir dizi yeni işgücü verisinin Fed’in 2024’e ilişkin parasal sıkılaşma yolculuğuna yönelik endişeleri artırmasıyla dünü büyük ölçüde düşüşle tamamladı; teknoloji ağırlıklı Nasdaq üst üste beşinci kayıp seansını kaydederken, S&P 500 endeksi art arda dördüncü gün düşüş kaydetti. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,6% ve S&P 500 0,3% gerilerken, Dow Jones yatay kapandı. 

✍️ Analist Yorumu 

2023’ü dokuz haftalık bir galibiyet serisiyle tamamlayan ABD hisse borsaları, yeni yıla sert bir başlangıç yaptı. Ancak Dow Jones Market Data’ya göre Nasdaq, sabah seansında kısa süreliğine pozitife döndükten sonra kapanışta bir yılı aşkın sürenin en uzun kayıp serisini kaydederek yine kırmızıda kaldı.

Ortadoğu’da artan gerilimler, hisse ve tahvillerin aşırı alım noktasında olduğuna ilişkin endişeler ve Fed’in borçlanma maliyetlerini umulduğu kadar hızlı azaltamayacağına dair korkular, hisse satışlarını artıran faktörler oldu.

Gerçekten de Fed’in aralık ayı toplantısının çarşamba günü yayınlanan tutanakları, yetkililerin enflasyonun düşmesini memnuniyetle karşıladıklarını ancak 2024 yılında para politikasının izleyeceği yol konusunda bazı belirsizlikleri dile getirdiklerini gösterdi.

Sierra Mutual Funds baş yatırım yetkilisi James St. Aubin, tutanakların yatırımcıların Fed’e ilişkin beklentilerini önemli ölçüde etkilediği fikrini reddediyor:

Orada piyasanın fikrini değiştiren herhangi bir şeyin olduğunu düşünmüyorum.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Apple’daki (AAPL) kayıpların yeni not düşürme haberleriyle devam etmesi

2. Artan Hazine tahvili getirilerinin, Fed’in beklenenden daha az faiz indirimine gideceği endişelerini güçlendirmesi

3. Beklentilerden daha iyi gelen işgücü verisinin sindirilmesi

4. Faiz indirimleri beklentilerinin yeniden değerlendirilmesi

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Finans, Sanayi, Sağlık

Zayıf: Enerji, Emlak, Teknoloji, Temel Tüketim Malları

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yılı yeni umutlarla karşıladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Umutlar Tükeniyor Mu?

ABD hisselerinin muhteşem yükselişi, bu hafta bir engele takıldı. Büyük ortalamalar, 2024’e kötü bir başlangıç yaptıktan sonra dokuz haftalık galibiyet serilerinin sonunu görebilir. Dow Jones hafta boyunca 0,7% düşerken, S&P 500 1,7% ve Nasdaq 3,3% değer kaybetti. Bugün yayınlanacak aralık ayı istihdam verisi, hisselerin önümüzdeki günlerde nasıl seyredeceği konusunda önemli bir rol oynayacak.

👤 2. İstihdam ve Fed

Borsaları Faiz Endişeleri Sardı

Saatler sonra açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi, Fed’in enflasyonu dizginlemek için tasarlanan agresif para politikaları döngüsünün ardından bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayıp başlamayacağının belirlenmesine yardımcı olacak. Olumlu bir katalizör arayan yatırımcılar, verilerin iki dünyanın en iyilerini dengelemesini umuyor. Fed’in faiz indirimine ilişkin beklentileri artırmak için rakamların istikrarlı bir şekilde büyüyen ancak fiyat artışlarını tetikleyebilecek kadar hızlı olmayan bir işgücü piyasası göstermesi gerekebilir. Ekonomistler 170 bin iş artışı bekliyor.

Borsaları Faiz Endişeleri Sardı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Briefing