Bültenler

Borsalardaki Yukarı Yönlü İvme Devam Ediyor

November 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalardaki Yukarı Yönlü İvme Devam Ediyor

Geçen hafta 2023’ün şimdiye kadar en iyi haftasına geçiren endekslerdeki ivme bu haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Dow, temmuz ayından bu yana en uzun artış serisini yakaladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,30%, S&P 500 0,18% ve Dow Jones 0,10% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Hisseler, yeni haftanın ilk işlem gününde yeni bir ivme kazanarak, FED Başkanı Jerome Powell’ın yorumları ve soğuyan işgücü piyasası işaretlerinin tahvil getirilerini keskin bir şekilde düşürmesinin ardından, geçen haftaki yükselişe devam etti. 

Tabii bir yandan yatırımcıların FED’in faiz oranlarını artırma kampanyasının sonuna gelmiş olabileceğine dair beklentileri de bu hareketi destekledi.

Yine de gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi dün 4,662%’ye yükselerek endekslerin iyimserliğini bir miktar sınırladı. Birkaç hafta önce gösterge faiz oranı son 16 yılın en yüksek seviyesi olan 5%’in üzerinde işlem görürken, cuma günü kısa bir süreliğine 4,5%’in altına geriledi ve bu da geçen haftaki risk alma iştahının artmasına yardımcı oldu. 

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, dünkü seansın büyük bölümünde hisselerin Hazine tahvillerine karşı “ikinci planda kaldığını” ve “S&P 500’ün de kısa bir gezintiye çıktığını” düşünüyor.

Constrained Capital kurucusu Mark Neuman, “Bugünden önce getirilerin neden yumuşadığını merak ediyorsanız, bunun nedeni potansiyel bir ekonomik yavaşlamadır. Bir tarafta insanlar mevsimsel bir ralli beklerken, diğer tarafta ekonominin yavaşladığına dair işaretler var.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. 2023’ün en iyi haftasını yaşayan borsalardaki momentumun hafiflemesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü görünüm

3. ABD Hazine tahvilli getirilerinin yükselmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Sağlık, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Emlak, Ham Madde, Finans, Enerji, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Tesla (TSLA) hisseleri, CEO Elon Musk’ın yeni düşük maliyetli araçlarını Berlin yakınlarındaki bir fabrikada üretme planlarına ilişkin açıklamasının ardından dünü 0,3% ekside tamamladı.

Kodiak Sciences (KOD), ABD’li regülatörlerle yaptığı görüşmelerin ardından diyabetik göz hastalığının ilk evrelerinde meydana gelen NDPR hastalığı için geliştirdiği tedaviye yönelik yeni bir çalışma yapmayı planladığı açıkladı. Hisse, gün sonunda 13,6% geriledi.

Paramount Global (PARA) hisseleri, BofA Securities’in şirket notunu düşürmesinin ardından 7,8% değer kaybetti.

Bumble (BMBL) CEO Whitney Wolfe Herd’ün yerine Lidiane Jones’un atandığı açıklamalarının ardından kapanışta 4,4% düştü. 

Borsalardaki Yukarı Yönlü İvme Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı