Bültenler

Borsalardaki Toparlanma Devam Ediyor

Borsalardaki Toparlanma Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Wall Street’in bu hafta başında beklenenden daha yüksek gelen tüketici enflasyonu verilerinin ardından toparlanmaya devam etmesiyle borsalar dünü yeşilde tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,30%, S&P 500 0,58% ve Dow Jones 0,91% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Enflasyon, bu haftanın tek verisi değildi; dün açıklanan perakende satışlar ve işsizlik başvuruları karışık bir görünüm sundu. 

Perakende satışlar, ocakta aylık bazda 0,8% düşüşle 700,3 milyar dolara gerileyerek, 0,1%’lik beklentinin oldukça üzerinde düştü. Öte yandan haftalık işsizlik başvuruları, geçtiğimiz hafta 219 binlik konsensüsün üzerinde, 212 bin oldu ve işgücü ile ekonomideki güçlü görünümün korunduğuna işaret etti. 

iREIT Alpha yatırım grubu lideri Leo Nelissen, “Her ne kadar piyasanın bu haftaki TÜFE verisini unutmasın biraz şaşırsam da, ki bu veri teknoloji için yükselişten başka bir şey değildi. Büyümeden değere dönüş biraz ivme kazanıyor gibi görünüyor. Bugün sıcak bir üretici enflasyonu verisiyle karşılaşırsak bu görünümün devam etmesini bekliyorum.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Salı günkü enflasyon verisi sonrası görülen zayıflığın ardından alım faaliyetlerinin artmasıyla süregelen toparlanma

2. ABD Hazine tahvili getirilerinin düşmesi

3. Bir dizi ekonomik verinin sindirilmesi

4. Bazı S&P 500 bileşenlerindeki düşüşün endekse olumsuz yansıması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sanayi, İletişim, Finans, Sağlık, Kamu Hizmetleri, Teknoloji

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Enerji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, karışık bir başlangıç yaptıkları haftayı artıda tammalamaya hazırlanıyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Rüzgarı Arkasına Alan Endeksler

Üç büyük endeks, seans boyunca artıda seyrettikten sonra dünü pozitif bölgede tamamladı. Dow Jones yaklaşık 350 puan yükselirken, S&P 500 yeni bir rekora imza attı. Wells Fargo (WFC) hisseleri, bankanın ana düzenleyicilerinden birinin 2016’daki sahte hesap skandalıyla bağlantılı bir cezayı sonlandırmasının ardından 7% yükseldi. Ekonomi haberlerinde ise tüketici harcamaları ocak ayında keskin bir düşüş gösterdi ve Dow Jones anketine katılan ekonomistlerin tahmin ettiği 0,3%’lük düşüşe karşılık perakende satışlar 0,8% geriledi. Yatırımcılar şimdi saatler sonra açıklanacak olan ocak ayı üretici enflasyonu verisini izleyecek. 

🍔 2. Shake Shack Şoku

Borsalardaki Toparlanma Devam Ediyor

Shake Shack (SHAK) hisseleri, dün 26% yükselerek son 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Burger zinciri, dün açıkladığı güçlü dördüncü çeyrek sonuçlarında analistlerin 280,3 milyon dolar beklentisine karşılık 286,2 milyon dolar gelir elde etti. Şirket ayrıca yıllık bazda gelirlerinde 20%’lik bir artış beklediğini söyledi. Ayrıca büyümeye devam etmeyi planlayan Shake Shack, 2024 yılında 80 lokasyon açmayı umduğunu, böylece şirkete ait ve lisanslı restoranların sayısını yaklaşık 600 lokasyona istediğini söyledi. Bu sayı, şirketin beş yıl önceki ayak izinin iki katından fazla. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing