Bültenler

Borsalardaki Düşüş Nasdaq Öncülüğünde Devam Ediyor

October 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalardaki Düşüş Nasdaq Öncülüğünde Devam Ediyor

Nasdaq, Meta Platforms’un (META) yatırımcıların beklentilerini tam olarak karşılamayan çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla düzeltme bölgesinin derinliklerine indi. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,09% yükselirken, S&P 500 0,22% ve Nasdaq 0,25% geriledi. 

📍 Ne Oldu?

Dünkü 2,4%’lük düşüşün ardından Nasdaq, temmuz ayında görülen yılın en yüksek kapanışına kıyasla 10%’dan fazla gerileyerek resmi olarak düzeltmeye girdi.

Teknoloji ağırlıklı endeksteki bu hareketler, dün Google’ın ana şirketi Alphabet’in (GOOGL) 9,5%’lik düşüşünün kısmen etkili olduğu sert bir seansın ardından geldi. Alphabet hisseleri, şirketin Google bulut biriminde analist tahminlerinin altında kalan gelir bildirmesinin ardından dün Mart 2020’den bu yana en kötü gününü yaşadı.

Nasdaq ise 21 Şubat’tan bu yana en kötü gününü kaydetti. Yaz aylarından bu yana yaşanan düzeltme, Hazine tahvili getirilerindeki artıştan kaynaklanıyor. Hatırlarsan, 10 yıllık Hazine getirisi geçtiğimiz günlerde 5%’i aşmıştı.

Öte yandan bugünün önemli gündemlerinden biri de ABD ekonomik büyüme verisiydi. ABD’de üçüncü çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla beklenenden çok daha güçlü geldi. Ekonomistlerin tahmini 4,7% iken, ABD ekonomisi Temmuz-Eylül döneminde yıllık bazda 4,9% büyüdü.

👀 Ne Dediler? 

Independent Advisor Alliance’ın baş yatırım yetkilisi Chris Zaccarelli, “İnsanların son 18 aydır öngördüğü resesyon bu yıl gerçekleşmezse ve şu anda mevcut olan ekonomik eğilimler devam ederse, piyasa geçen yılın sonunda olduğu gibi düşük seviyelerinden geri dönecektir.” yorumunu yaptı.

📊 Hisse Hareketleri

Hasbro (HAS) hisseleri, üçüncü çeyrek için açıkladığı ve beklentilerin altında kalan bilançosunun ardından 10%’un üzerinde geriledi.

Bristol-Myers Squibb (BMY), popüler losemi ilacı Revlimid satışlarında düşüş açıklamasının ardından 3,5% değer kaybetti. 

Borsalardaki Düşüş Nasdaq Öncülüğünde Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC