Bültenler

Borsalardaki Düşüş Ekimde de Devam Ediyor

October 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalardaki Düşüş Ekimde de Devam Ediyor

ABD borsaları, işgücü piyasasının sıkı kalmaya devam ettiğini gösteren verilerin daha fazla faiz artırımı için alan bırakması ve Hazine tahvili getirileri üzerinde daha fazla yukarı yönlü baskı oluşturmasının ardından dün ekside kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,87%, S&P 500 1,37% ve Dow Jones 1,29% geriledi.

Analist Yorumu 

ABD tahvil getirilerindeki artış yatırımcıların ana odağı olmaya devam ederken, hisselerdeki satışlarla Dow mart ayından bu yana en düşük kapanışını gördü.

Hisseler haftaya ve dördüncü çeyreğe dalgalı bir seyirle başladı. Küresel gösterge olan 10 yıllık Hazine tahvili faizi 4,8%’in üzerine çıkarak 13 Ağustos 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 

Interactive Brokers kıdemli ekonomisti José Torres’e göre, “Hisseler ve tahviller, bozulan likidite koşulları ve beklenenden daha güçlü ekonomik verilerin ağırlığıyla yeniden zor durumda.

LPL Financial stratejisti Quincy Krosby, “Piyasanın üzerindeki kara bulutlar, oranların ne kadar yükselmesini bekleyebileceğimize dair belirsizlikten kaynaklanıyor.” diyor. Diğer sorunun ise Hazine tahvili getirilerinin ne kadar yükseleceğine ilişkin beklentiler olduğunu belirten Krosby “Piyasayı sarsan asıl şey, bu oranların yükselme hızı.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Faiz oranlarındaki sıçramanın değerlemelere ilişkin endişeleri tetiklemesi ve hisseler için daha yüksek getirili, risksiz alternatiflerde rekabeti artırması 

2. Dün hayal kırıklığı yaratan fiyat hareketlerinden kalan momentum 

3. Cumhuriyetçi Parti’den Kevin McCarthy’nin Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevinden azledilmesi 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Emlak, Teknoloji, Finans, İletişim

Öne Çıkan Hisseler

McCormick (MKC) hisseleri, şirketin beklentileri karşılayan kârına rağmen satışların tahminlerin altında kaldığı üçüncü çeyrek bilançosunun ardından dünü 8,5% düşüşle tamamladı. 

VinFast Auto (VFS) yedi hafta önceki güçlü halka arzının ardından 4,8% düşüşle 9,33 dolar seviyesine geriledi ve 22 dolarlık listelenme fiyatının altına indi. 

Krispy Kreme (DNUT) Insomnia Cookies için olası bir satış da dahil olmak üzere stratejik seçenekleri değerlendirdiği haberlerinin ardından kapanışta 0,6% arttı. 

Borsalardaki Düşüş Ekimde de Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı