Bültenler

Borsalardaki Düşüş Devam Ediyor

Ağustos 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalardaki Düşüş Devam Ediyor

Bu hafta makro ekonomik gelişmelerin damgasını vurduğu ABD’de Hazine tahvili getirilerindeki yükselişin ardından ABD borsaları dünü de ekside tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,1%, S&P 500 0,2% ve Dow Jones 0,1% düştü.

Analist Yorumu 

Hisse piyasaları, İngiltere Merkez Bankası’nın çeyrek puanlık faiz artışından bir destek daha alarak artmaya devam eden Hazine tahvili getirilerindeki yukarı yönlü hareketten bir türlü silkelenemedi. 

Tabii Fitch’in salı günü ABD’nin kredi notunu düşürme kararı da hem Hazine tahvillerini hem de hisseleri etkilemeye devam etti. Söz konusu kararın ABD’de yakın bir dönemde büyük bir etkiye yol açması beklenmese de yatırımcılar Hazine’nin borcu konusunda bir kez daha endişelenmeye başladı. 

Capital Securities Management stratejisti Kent Engelke, “Başta Nasdaq olmak üzere hisse piyasaları Hazine Bakanlığı’nın üç ayda bir yaptığı uzun vadeli borç satışını 2,5 yıldan sonra ilk kez artırdığı haberleriyle sarsıldı.” yorumunu yaptı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bir dizi güçlü bilançonun daha sindirilmesi

2. Piyasalarda bir çekilme daha olabileceği beklentisi

3. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artışın hisse piyasalarındaki baskıyı artırması

4. Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşürmesine yönelik devam eden yorumlar

5. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirket hisselerindeki dalgalı seyrin endekslerde yol açtığı karışık performans

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Tüketici Ürünleri, Finans, İletişim

Zayıf: Emlak, Kamu Hizmetleri, Ham Madde, Finans, Sanayi 

Öne Çıkan Hisseler

Qualcomm (QCOM), gelirlerindeki büyümenin Çin’in yeniden açılması ve akıllı telefon pazarındaki toparlanmadan kaynaklandığı açıklaması sonrası 8,2% geriledi. 

PayPal (PYPL), Wall Street beklentilerine paralel bir bilanço açıklasa da kredi segmentine yönelik yatırımcılarda oluşan endişelerle dün 12% değer kaybetti.

MGM Resorts International (MGM) ikinci çeyrekte pandemi kısıtlamalarının hafiflemesiyle analist tahminlerinin üzerinde sonuçlar açıklasa da 7,1% düştü.

Robinhood (HOOD), ikinci çeyrekte gelir ve kârında beklentileri aştı ancak aylık aktif kullanıcı sayısında gördüğü düşüşün ardından 7,2% değer kaybetti. 

ExxonMobil (XOM) hisseleri, Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini uzatma kararının ardından petrol fiyatlarında görülen artışa paralel olarak 1,7% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı