Bültenler

Borsalardaki Düşüş Devam Ediyor

October 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalardaki Düşüş Devam Ediyor

Borsalar, 10 yıllık Hazine tahvili 5% seviyesinden çekilmesine rağmen dünü düşüşle tamamladı. Dow dördüncü gün üst üste gerilerken, S&P 500 2023’ün en uzun kayıp serisiyle karşı karşıya.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,27% yükselirken, S&P 500 0,17% ve Dow Jones 0,58% geriledi.

Analist Yorumu 

10 yıllık Hazine tahvili getirisi dün erken işlemlerde kısa bir süreliğine 5%’in üzerine çıkarak 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yaklaşık 4,84% ile bir haftanın en düşük seviyesinden kapandı. 

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Tahvil piyasasında çok fazla dalgalanma görüyoruz, birçok yatırımcı 10 yıllık getirinin 5%’in üzerine çıkmasını ekonominin içinde bulunduğu duruma ilişkin mevcut görüşler göz önüne alındığında biraz aşırı buluyor.” diyor. 

Bilanço cephesinde, bu hafta üçüncü çeyrek bilanço sezonunun gidişatını belirleyebilecek önemli bir grup sonuç açıklanıyor; Microsoft (MSFT) ve Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) bugün, Meta Platforms (META) yarın ve Amazon (AMZN) perşembe günü finansal rakamlarını paylaşacak. 

Moya’ya göre bu, görünümlerin biraz daha iyi olacağı ve tüm kötü haberlerin zaten fiyatlanmış olduğunu göreceğimiz bir bilanço sezonu:

Piyasa, Orta Doğu’daki çatışmalarda ani bir tırmanma görmeyeceğimiz konusunda biraz iyimser görünüyor.” 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. 10 yıllık Hazine tahvili getirisinin 5% seviyesinden gerilemesi

2. S&P 500’ün 200 günlük hareketli ortalamasının altına inmesi

3. Orta Doğu’da artan jeopolitik gerilimler

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü görünüm

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Tüketici Ürünleri, Teknoloji

Zayıf: Enerji, Ham Madde, Kamu Hizmetleri, Emlak, Finans, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Chevron (CVX), dün Hess’i (HES) 53 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Chevron ve Hess, dünü sırasıyla 3,7% ve 1,1% ekside tamamladı. 

Tesla (TSLA), son iki yılda üretilen yaklaşık 55.500 Model X elektrikli aracı, bazı sorunlar sebebiyle gönüllü olarak geri çağırıyor. Şirket ayrıca dün yaptığı 10-Q başvurusunda bu yıl için sermaye harcamalarının 9 milyar doları aşmasını beklediğini söyledi. Hisseler 0,1%’in biraz üzerinde yükseldi. 

Walgreens Boots Alliance (WBA) hisseleri, JPMorgan’ın şirketin yeni CEO’sunun hisse performansına zarar veren problemleri çözeceği beklentisiyle notunu yükseltmesiyle 3,3% yükseldi. 

Borsalardaki Düşüş Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı