Bültenler

Borsalardaki Dalgalı Seyir Sürüyor

Borsalardaki Dalgalı Seyir Sürüyor
Google News Icon Takip Et

Yatırımcıların değişken Hazine tahvilleri piyasasını yakından takip ederken, borsalar hafif yükseldi. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,25%, S&P 500 0,24% ve Nasdaq 0,12% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi, işsizlik başvurularının beklenenden daha düşük geldiğini gösteren verilerin işgücü piyasasının hâlâ dirençli olduğunu göstermesiyle 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Hisse piyasası son zamanlarda faizlerdeki herhangi bir artışın resesyon endişelerini artırması ve hisseleri yeni düşük seviyelere göndermesiyle tahvil piyasasından ipuçları almaya çalışıyor. S&P 500, bu hafta haziran ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Teknoloji hisseleri, 0,7% ile S&P 500’de en çok gerileyen sektör oldu. Micron Technology (MU), içinde bulunduğumuz çeyrek dönem için zayıf bir bilanço beklentisi açıklamasının ardından 4%’ten fazla değer kaybetti. Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) ve Amazon (AMZN) gibi önemli mega teknoloji hisseleri de geriledi.

Cuma günü, zorlu bir ticaret ayı ve çeyreğinin sonunu işaret ediyor. Dow, eylülü 3%’ten fazla, üçüncü çeyreği ise 2%’den fazla düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor. S&P 500’ün bu ayki kaybının 5%, çeyrek dönem kaybının da yaklaşık 4% olması bekleniyor. Nasdaq ise eylül ayını ve üçüncü çeyreği sırasıyla 6% ve 5%’in üzerinde kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

👀 Ne Dediler?

Baird analisti Ross Mayfield, “Hisse piyasasının yükselmek için faizler cephesinde rahatlamaya ihtiyacı var ve bunun gerçekleşmesi için FED’in şahin pozisyonundan vites küçültmesi gerekiyor. Bu kapsamda enflasyon verileri kritik olacak.” diyor. 

Buraya Dikkat!

Yatırımcılar dikkatlerini yarın açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi verilerine çevirecek. PCE verisi, FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olması sebebiyle oldukça önemli.

Wall Street’in bir gözü de Washington’da. 1 Ekim’de sona erecek olan ABD harcama tasarısı görüşmeleri devam ediyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy bugün yaptığı açıklamada Kongre’nin bu hafta sonu kapanmaktan kaçınacağından emin olduğunu söyledi ancak Senato tarafından önerilen bir tasarıyı sınır güvenliği ile ilgilenmediği için eleştirdi. Yatırımcıların McCarthy’nin Meclis’teki partisini son tarihe kadar hizaya getirebileceğine dair şüpheleri var.

Hükümetin kapanma ihtimali hâlâ belirsizliğini korurken, FED Başkanı Jerome Powell TSİ 23.00’de belediye binasında eğitimcilerle bir araya gelerek açılış konuşması yapacak. Konuşma kapsamında Powell’ın yapacağı açıklamalar ve gelen sorulara verdiği cevaplar piyasada yakından takip edilecek.

📊 Hisse Hareketleri

GameStop (GME) hisseleri, şirketin milyarder aktivist yatırımcı Ryan Cohen’i derhal geçerli olmak üzere şirketin CEO’su olarak atamasının ardından 4%’e yakın yükseldi. Bu hamle, önceki CEO Matthew Furlong’un kovulmasından üç ay sonra geldi.

Duolingo (DUOL), UBS’in “AL” notuyla hisseyi izlemeye başladığı gelişmesiyle 2,5% değer kazandı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC