Bültenler

Borsalardaki Artış Kısa Süreli Oldu

Borsalardaki Artış Kısa Süreli Oldu
Google News Icon Takip Et

S&P Global’in ABD’de bazı bölgesel bankaların notunu düşürmesinin ardından banka hisselerinin gerilemesini izleyen yatırımcılar, bir yandan da FED Başkanı Jerome Powell’ın cuma günü yapacağı konuşmayı beklerken, borsalar dünü ekside tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,06% yükselirken, S&P 500 0,28% ve Dow Jones 0,51% geriledi. 

Analist Yorumu 

S&P’nin bankalara uyguladığı not indirimleri, bir Fitch Ratings analistinin ABD bankalarının notunu, faiz artışlarının ve sektörün karşı karşıya olduğu düzenleyici değişikliklerin yol açtığı belirsizlikler nedeniyle AA’dan AA-‘ye düşürmesinden günler sonra geldi.

Moody’s Investors Service, yalnızca iki hafta önce bazı kredi kuruluşlarının notunu düşürerek yatırımcıları üzmüş ve daha büyük bankaların notlarını gözden geçirdiğini açıklamıştı.

Yatırımcıların gözü bir yandan da haftanın ilerleyen günlerinde Powell’ın cuma günü Kansas City FED’in Jackson Hole, Wyoming’deki yıllık para politikası sempozyumunda yapacağı konuşmada olacak.

Analist Richard Hunter’a göre Powell’ın sözleri “muhtemelen piyasalar için bir sonraki test olacak ve özellikle görünüm yorumlarına dikkat çekilecek.” Hunter, “Son tüketici fiyatı endeksinin de gösterdiği gibi enflasyonla mücadele henüz bitmedi ve bu seviye hala FED’in 2%’lik hedefinin üzerinde.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki güçlü görünümün kayıpları bir nebze de olsa sınırlaması

2. S&P Global’ın bazı banka notlarını düşürmesinin ardından bankacılık hisselerdeki zayıflık

3. Mevsimsellik nedeniyle düşük hacim

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Kamu Hizmetleri, İletişim

Zayıf: Finans, Enerji, Tüketici Ürünleri, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Dick’s Sporting Goods (DKS) hisseleri, şirketin ikinci çeyrek bilançosunda analistlerin kâr beklentisini karşılayamamasıyla 24,1% geriledi.

Macy’s (M) ikinci çeyrekte satışlarında düşüşün yanı sıra zarar açıkladı ve şirket hisseleri 14,1% düştü. 

Activision Blizzard (ATVI) hisseleri, Microsoft’un (MSFT) İngiltere rekabet düzenleyicisinden onay almak amacıyla Activision oyunlarının bulut yayın haklarını lisanslamak için Ubisoft Entertainment ile anlaşmaya varmasının ardından 1% değer kazandı. Microsoft hisseleri 0,2% yükseldi.

Zoom Video (ZM) beklentileri aşan ikinci çeyrek bilançosu ve güçlü yıl sonu tahminlerine rağmen dünü 2,1% ekside tamamladı.  

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı