Bültenler

Borsalardaki Artış 4. Gününde de Devam Etti

Borsalardaki Artış 4. Gününde de Devam Etti
Google News Icon Takip Et

ABD hisseleri dünü de artışla tamamlayarak, ağustos ayında istihdam artışının yavaşladığını gösteren özel sektör istihdam verilerinin ardından dört seanslık bir kazanç serisi yakaladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,54%, S&P 500 0,39% ve Dow Jones 0,11% yükseldi.

Analist Yorumu 

Dün yatırımcılar; özel sektör bordro verilerine odaklanırken, soğuyan işgücü piyasasının FED’in parasal gevşemeye nihai bir dönüşü destekleyebileceğini umarak ABD hisselerinin kazanç serisini destekledi.

LPL Financial stratejisti Quincy Krosby, “ADP raporu hükümetin cuma sabahı açıklayacağı maaş bordrosu raporuyla son derece güçlü bir pozitif korelasyona sahip olmasa da, yine de aşırı ısınan istihdam piyasasının soğuduğunu gösteriyor – bu, işgücü piyasasını dengeye getirmesi gerektiği için FED’in açıkça görmek istediği şey.” diyor.

Interactive Brokers kıdemli ekonomisti José Torres, piyasaların FED’in politika değişikliğini destekleyebilecek herhangi bir verinin hisselerde yukarı yönlü bir baskıya yol açtığı bir ruh hali içinde olduğunu söyledi.

Yine de Torres, hisselerin bu noktadan sonra daha da düşmesini ve S&P 500’ün yılı 4.300 civarında tamamlamasını bekliyor:

Ağustos ayı durgun geçti ancak S&P 500 4.500’de, yılın en yüksek seviyesinden yalnızca 2% uzakta. Muhtemelen FED’den bir faiz artırımı daha göreceğiz. Bilançolar fena değil ama mükemmel de değil. Ve şu anda gelecek yılın bilançolarının yaklaşık 19 katından işlem görüyoruz – oranların ne kadar yüksek olduğu düşünüldüğünde bu çok yüksek.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Üç günlük artış eğiliminin ardından devam eden momentum

2. Bugünkü makroekonomik açıklamaların sindirilmesi

3. S&P 500’ün 4.500 seviyesinin üzerine yükselmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Enerji, Sanayi, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Tekne üreticileri ve bayileri, üretici Mastercraft Boat Holdings’in (MCFT) önümüzdeki yıl için kâr ve satışlarda keskin bir düşüş öngörmesi ve yumuşak tüketici talebi konusunda uyarıda bulunmasının ardından geriledi. Mastercraft’ın hisseleri 12,8% düşerken, rakibi Marine Products (MPX) 9,3% ve Brunswick (BC) 4,6% değer kaybetti. 

HP (HPQ) üst üste üçüncü kez gelir kaybı yaşadığı ve şirket için zorlu bir ekonomi uyarısı yaptığı bilanço açıklamasının ardından 6,6% değer kaybetti. CEO Enrique Lores, bilgisayar fiyatlarının “hızlı bir şekilde toparlanmadığı” konusunda uyardı ancak yapay zekâ ürünlerinin 2024’ün sonlarında kullanıma sunulmasının, tüketici ve işletme satışlarını “canlandırmasını beklediğini” söyledi.

Box (BOX), analist beklentilerinin altında gelen ikinci çeyrek bilançosunun ardından 12,3% geriledi. Şirket ayrıca yıl sonu için de zayıf tahminler açıkladı.

Lyft (LYFT) hisseleri, bağımsız direktör Sean Aggarwal’ın şirketin 1 milyon dolarlık hissesini satın alarak ay başında benzer büyüklükte bir alım yapan CEO David Risher’a katılmasının ardından dünü 8,5% artıda tamamladı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı