Bültenler

Borsalarda Yeni Zirveler

Şubat 23, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Borsalarda Yeni Zirveler

Nvidia’nın (NVDA) üç aylık bilançosunun ve ileriye dönük tahminlerinin en yüksek beklentileri bile aşarak teknoloji sektöründe bir yükselişe yol açmasının ardından borsalarda yeni zirveler görüldü. 

Dün kapanışta; Nasdaq 2,96%, S&P 500 2,11% ve Dow Jones 1,18% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Nvidia hisselerinin tüm zamanların zirvesine ulaşmasının ardından teknoloji sektörü de hareketlendi. Bunun nedeni de CEO Jensen Huang’ın açıklamaları oldu.

Huang, şirketlerin NVDA’nın yapay zekâ süreçlerini çalıştıran çiplerini kullanmak için sıraya girmesi nedeniyle şu anda üretici yapay zekâya olan talebin sınır tanımadığını söyledi. 

Huang, hızlandırılmış bilgi işlem ve üretici yapay zekânın adeta “bir zirve noktaya” ulaştığını da sözlerine ekledi. 

Söz konusu açıklamaların teknoloji sektörü ve piyasalar genelinde büyük yankı bulmasının ana sebebi, Wall Street’in mevcut boğa rallisinde yapay zekâ çılgınlığının oynadığı aşırı büyük rolden endişe duyan yatırımcıları yatıştırması oldu.

iREIT yatırım grubu lideri Leo Nelissen, “NVDA açıkça günü kurtardı, ki bu son derece önemliydi çünkü yapay zekâ artık piyasadaki tek oyun haline geldi. Güçlü kazançlar sadece NVDA’nın iyi durumda olduğunu değil, aynı zamanda müşterilerinin de iyi durumda olduğunu gösteriyor. Bu müşteriler arasında Microsoft, Amazon ve Google gibi hiper ölçekleyiciler de yer alıyor. Bu durum, güçlü talepten başlangıçta beklenenden daha uzun süre faydalanacak olan yarı iletken tedarikçileri için de iyiye işaret.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan değerleme sorununa dikkat çeken Nelissen, “Yükselen emtia fiyatları (piyasa şimdilik bunu görmezden geliyor) piyasanın bu yıl dört ile altı faiz indirimi alma olasılığını daha da düşürüyor. Bu gelişmeler ışığında, önemli değerleme farklılıkları ve yavaşça değişen makro ortam nedeniyle gözüm hâlâ büyümeden değere doğru olan rotasyonda.” yorumunu yaptı. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. NVDA yükselişinin piyasalara olumlu yansıması

2. Spekülatif yapay zekâ heyecanının ilgili hisselerde alım faaliyetini artırması

3. Piyasaların Fed açıklamalarına olumlu tepki vermesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Temel Tüketim Malları, Finans, Sanayi, Emlak

Zayıf: Kamu Hizmetleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar rekorlar kırdıkları bir günün ardından haftayı artıda tamamlamak istiyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Nvidia, Nvidia, Nvidia

Çarşamba gecesinden bu yana piyasalar Nvidia’nın desteğiyle yeşillerle büründü. Çip üreticisinin güçlü yükselişi dün ve bugün de devam etti ve hisse fiyatındaki 16%’lık artış, piyasa değerini 2 trilyon doların hafif üzerine çıkardı. Nvidia’ya yönelik yapay zekâ kaynaklı iyimserlik, çip hisselerini, teknoloji sektörünü ve geniş kapsamda endeksleri güçlendirdi. S&P 500 dün yeni bir zirve yaptı ve Nasdaq Composite da günü rekor kapanışının hemen altında bitirdi; her iki endeks de 2023’ün başından bu yana en iyi günlerini yaşadı. Dow Jones da ilk kez 39 binin üzerinde kapandı.

📞 2. Bağlantı Yok

Borsalarda Yeni Zirveler

Dün binlerce AT&T (T) kullanıcısını etkileyen yaygın bir kesintinin ardından öğleden sonra hücresel hizmet yeniden düzeldi. Etkiler, tüketiciler için kesintiye uğrayan arama ve mesajlardan şehir acil durum hizmetlerindeki kesintilere kadar uzandı. Şirketler, bazı Verizon (VZ) ve T-Mobile (TMUS) kullanıcılarının da sorun bildirdiğini ancak bu sorunların muhtemelen AT&T müşterileriyle iletişim kurmaya çalışmaktan kaynaklandığını söyledi. AT&T, kesintinin ilk incelemesinin “bir siber saldırıdan değil, ağ genişletirken kullanılan yanlış bir işlemin uygulanmasından kaynaklandığını” tespit ettiğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing