Bültenler

Borsalarda Veri Gündemi Etkisi

Mart 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalarda Veri Gündemi Etkisi

Geçen haftanın son işlem günü beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisinin yanında, beklenenden zayıf gelen bazı şirket bilançolarının ardından Wall Street kırmızıda kapandı.

Geçtiğimiz hafta kapanışta; Nasdaq 1,2%, S&P 500 0,7% ve Dow Jones 0,2% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Güçlü bilançoların ve veri gündeminin damgasını vurduğu geçen hafta borsalarda karışık bir seyir izlendi. 

Hafta başında Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimleri sinyalleriyle endekslerde yeni rekorlar izlense de hafta sonuna doğru gelen istihdam rakamları borsalarda düşüşe yol açtı. 

Cestrian Capital Research’ten Alex King ayrıca piyasanın önemli bir oyuncusuna dikkat çekerek “Geçen hafta düşünülemeyecek bir şey oldu; yarı iletkenlerde yükseliş bir anlık durakladı.” diyor. 

Analist, genel piyasanın lider sektöründeki düşüşten zarar görmediğini belirterek, “Şimdilik piyasa yukarı doğru işaret etmeye devam ediyor; Russell 2000’in de yükselişe katılmaya başladığı göz önüne alındığında, ayıların (düşüş beklentisi) şimdi piyasa genişliği hakkında ne söyleyeceğini sorgulamalıyız.” yorumunu yapıyor.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Şubat ayı istihdam verilerinin sindirilmesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerin hafta içindeki yüksek seviyelerinden geri çekilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Finans, Enerji, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Teknoloji, Tüketici Ürünleri, Ham Madde

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, geçen haftaya ekside veda ettikten sonra yatırımcılardaki temkinli havanın devam etmesiyle bugün de ılımlı seyrediyor Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Mola İhtiyacı

Borsalar, geçen hafta yükselişlerine bir mola verdi ve üç büyük ABD ortalaması da zirve seviyelerinden geriledi. Dow Jones, ekim ayından bu yana en kötü haftasında 0,9% düşerken, S&P 500 0,3% ve Nasdaq 1,2% değer kaybetti. Fed, faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce ekonominin soğumasını beklerken, yatırımcılar önümüzdeki günlerde merkez bankasının politika planlarına ilişkin sinyalleri izleyecek. Cuma günü açıklanan veriler, şubat ayında ABD’de beklenenden daha iyi istihdam yaratıldığını gösterdi. Şimdiyse gözler şubat ayına ilişkin tüketici ve üretici enflasyonlarına çevrildi.

🏆 2. Kazanan Oppenheimer Oldu

Borsalarda Veri Gündemi Etkisi

Dün gece düzenlenen 96. Akademi Ödülleri’nin en büyük kazananı “Oppenheimer” oldu. Atom bombasının yaratcısının hikayesini ele alan Universal (CMCSA) filmi; en iyi film, en iyi yönetmen ile Christopher Nolan ve en iyi erkek oyuncu ile Oppenheimer’ı canlandıran Cillian Murphy de dahil olmak üzere toplam yedi kategoride ödüllerin sahibi oldu. Diğer önemli kazananlar arasında Disney (DIS) ve Searchlight’ın Emma Stone’a en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandıran “Poor Things” filmi de yer aldı. “Barbie” ise gişede yılın en büyük başarısını elde etse de yalnızca en iyi orijinal şarkı dalında olmak üzere bir ödül kazandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing