Borsa Haberleri

Borsalarda Şaşırtan Yükseliş!

October 14, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Borsalarda Şaşırtan Yükseliş!

Borsa ve Beklentiler

Neden Yükseldik? ABD Eylül ayı yıllık enflasyon 8,2% artarken çekirdek enflasyon ise yıllık 6,6% arttı. Enflasyon verisi sonrası S&P 500 önce 2,4%’e kadar kayıp yaşadı ancak seans ilerledikçe gelen alımlarla birlikte endeks günü 2,6% yükselişle kapadı. 1990 yılından bu yana piyasada her iki yöne doğru böylesi 5%’lik bir hareket hiç yaşanmadı.

Şaşırtıcı hareketin sebebi konusunda ise farklı tahminler var. Bazı analistler hisselere karşı kısa pozisyon alan yatırımcıların kâr elde etmelerinin ardından pozisyonlarını kapamalarına işaret ederken kimi analistler ise bilanço mevsiminin pozitif açıldığına vurgu yaptı.

 🕯️ Yutan Boğa Mumu Ne Demek? Yutan boğa mumu, önemli bir düşüş trendinden sonra yükseliş eğilimi gösteren bir mum formasyonudur. Dikkat edilmesi gereken nokta yutan boğa mum oluşumu bir önceki ayı mumun gövdesini kaplamalıdır, fitilleri kapsamasına gerek yoktur. Bu formasyon, fiyatların bir önceki günün en düşük fiyatının altında açılıp bir önceki günün en yüksek fiyatının üzerinde kapanmasıyla oluşur. Yani, bugünün mumu dünün mumunu tamamen “yutar”. Peki, dün endeklerde yerini alan yutan boğa mumu bize boğa piyasası başlangıcının ipucu mu? Yoksa bir ayı piyasası rallisi mi?

İşte tam olarak böyle:

Borsalarda Şaşırtan Yükseliş!

Bankaların Bilançolarına Hazır mıyız? ABD’nin dev bankaları bugün üçüncü çeyrek bilançolarını açıklayacak. JPMorgan, Citi, Wells Fargo ve Morgan Stanley bilançolarında kârlılıktan çok FED’in faiz artışlarının bilançolara ve geleceğe yönelik değerlendirmelere etkisi takip edilecek.

Diğer büyük banka şirketlerinden Bank of America ve Goldman Sachs’in bilançoları ise gelecek hafta açıklanacak. Banka kazançlarında özellikle ayrılan karşılıklara odaklanılacak, altı büyük bankanın sorunlu kredilere karşı 4,56 milyar karşılık ayırması bekleniyor.

Bilançolarla birlikte gerçekleştirilecek telekonferanslarda ise yöneticilerin ABD ekonomisi ve FED’in faiz artışlarının sektörlerindeki etkileri hakkındaki yorumlar değerlendirilecek.

Daha Çok İşimiz Var! Yellen, küresel ekonominin bir dizi acil makroekonomik zorlukla karşı karşıya olduğunu belirtirken, Avrupa’da olduğu gibi ABD’de de yüksek enflasyonu kontrol altına almak için çalışmaya devam ettiklerini vurguladı. Öte yandan Yellen, “Bu sabahki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi, bu cephede yapacak daha çok işimiz olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklamlı Üyelik Paketi Geldi! Netflix (NFLX), şirketin aylık 6,99 dolar reklamlı üyelik paketinin 3 Kasım’da ABD’de kullanıma sunulacağı haberiyle 5,22% arttı. Reklamlı üyelik paketinin 12 ülkede hayata geçirileceği açıklandı. Bu ülkelerin ABD, Avustralya, Brezilya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada, Japonya, Güney Kore ve Meksika olduğu bildirildi. Türkiye ise bu uygulamanın ilk olarak hayata geçeceği ülkeler arasında yer almıyor.

AŞIRI KORKU: Enflasyon verisinin beklentilerin üstünde gelerek FED’in faiz artışı patikası hakkındaki şahin fiyatlamaların sürmesine neden olmasıyla piyasadaki yatırımcı duygusunun “AŞIRI KORKU” bölgesinde seyrediyor.

Borsalarda Şaşırtan Yükseliş!
  • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bugün Ne Var?

  • (ABD, Eylül) Çekirdek Perakende Satışları Verisi 14 Ekim Cuma, TSİ 15.30 

Beklenti: -0,1%

Nasıl Okunmalı?

Perakende mağazalarında gerçekleşen satışlar, tüketimin yani ekonomik canlılığın bir göstergesidir. İyi gelen bir perakende satışı verisi, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap verebilir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Borsalarda Şaşırtan Yükseliş!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı