Bültenler

Borsalarda İyimser Hava Devam Ediyor

Mart 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalarda İyimser Hava Devam Ediyor

Piyasalar, Fed’in yılın ikinci para politikası kararının keyfini çıkarmaya devam ederken, Wall Street’in üç büyük ortalaması dünü de rekorlarla tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,20%, S&P 500 0,32% ve Dow Jones 0,68% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Borsalardaki bu yükseliş eğilimi esasen çarşamba gününe dayanıyor: Fed’in faiz oranlarını üst üste beşinci toplantıda da sabit tutması neşeyle karşılandı.

Daha da önemlisi, güncellenmiş nokta grafiği 2024’te üç faiz indirimi görünümüne bağlı kaldı ve başkan Jerome Powell, basın toplantısında beklenenden çok daha güvercin bir ton kullandı.

Dünün ana olayı ise Reddit’in (RDDT) 2019’dan bu yana bir sosyal medya şirketi tarafından yapılan en büyük halka arzla sahneye çıkması oldu. Reddit hisseleri, dün 50,15 dolar hisse seviyesinden kapanarak 34 dolar seviyesindeki halka arz fiyatının 48% üzerine çıktı ve şirkete yaklaşık 8 milyar dolar değer kazandırdı.

iREIT on Alpha yatırım grubundan Leo Nelissen, “Fed basın toplantısı önemliydi. Piyasanın en büyük çıkarımı, Fed’in enflasyon konusunda endişeli görünmemesiydi. Her ne kadar Fed’in enflasyon görünümü ve nokta grafiği aralık rakamlarına kıyasla çok daha şahin olsa da, piyasa Fed’in enflasyonla mücadeleden ziyade ekonomik istikrar konusunda endişelenmesini bekliyor.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. FOMC destekli rallinin süregelen etkisi

2. Fed’in bu yıl üç faiz artışı öngörmesiyle oluşan pozitif görünüm

3. Micron’un (MU) güçlü bilançosuyla başta yarı iletkenler olmak üzere piyasa değeri yüksek isimlerdeki artış

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Temel Tüketim Malları, Finans, Sanayi, Teknoloji, Enerji

Zayıf: İletişim, Kamu Hizmetleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, faiz indirimi beklentilerinin yeniden güçlenmesi ve halka arz tarafındaki canlılıkla rallilerini sürdürdü. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Hedef Yukarı!

Borsalarda çarşamba gününden bu yana görülen yukarı yönlü ivme hız kesmeden devam ediyor. Endeksler, Fed’in faiz indirimi anlatısının yanı sıra bazı güçlü bilançolar ve Reddit’in yeniden harekelendirdiği halka arz heyecanından da destek buluyor ve haftayı artıda tamamlamaya hazırlanıyor: Bu hafta şimdiye kadar S&P 500 2,4%, Dow 2,7% ve Nasdaq 2,6% yükseldi. 

🎡 2. Disney Draması

Borsalarda İyimser Hava Devam Ediyor

Nelson Peltz, görünüşe göre Disney (DIS) CEO’su Bob Iger’e karşı mücadelesinde önemli bir oyuncuya sahip. Vekalet danışmanlık firması Institutional Shareholder Services, dün Disney hissedarlarına Peltz’i yönetim kuruluna seçmelerini tavsiye etti. Peltz’in Trian Fon Yönetimi, diğer endişelerinin yanı sıra Disney’in başarısız halefiyet planlamasını da sorun ediyor ve ISS de aynı fikirde. ISS raporunda, “Muhalif aday Peltz, önemli bir hissedar olarak mevcut sürece katkıda bulunabilir.” denildi. Ancak danışmanlık firması, Trian’ın diğer yönetim kurulu adayı olan eski Disney CFO’su Jay Rasulo’yu tavsiye etmedi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing