Bültenler

Borsalarda Ilımlı Hava

Şubat 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalarda Ilımlı Hava

Geçtiğimiz haftalarda teknoloji şirketlerinden gelen destekle yukarı yönde hareket eden borsalar, dün yükselen ABD Hazine tahvili getirileri karşısında günü hafif de olsa düşüşle tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,1%, S&P 500 0,3% ve Dow Jones 0,2% geriledi.

✍️ Analist Yorumu 

Seeking Alpha analisti Ahan Vashi, “Genel olarak, piyasa dünkü seansta yönünü kaybetmiş gibiydi ve yatırımcılar bu haftaki kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesinde bekle ve gör modunda gibi görünüyor. Son dönemde TÜFE ve ÜFE’deki artışla birlikte, yukarı yönlü bir başka olumsuz sürpriz Fed faiz indirimlerinin zamanlamasını yaz aylarının ötesine taşıyabilir.” diyor.

Öte yandan Vashi, dünkü 127 milyar dolarlık Hazine ihalelerinin ışığında “ABD Hazine tahvili getirileri eğri boyunca yükseldi ve kısa vadeli getiriler uzun vadeli getirileri geride bıraktı.” diye ekledi.

Hazine piyasasına bakıldığında, uzun vadeli gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 3 baz puan artışla 4,28%’e yükseldi.

Ancak daha dijital bir alanda da yukarı yönlü hareketler izlendi: Bitcoin dün iki yılın ardından ilk kez 57 bin dolar seviyesini gördü. Bitcoin’deki bu hareketi, MicroStrategy (MSTR) hamlesi de destekledi: Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa (SEC) sunduğu belgelerde 15 Şubat ve 25 Şubat tarihleri aralığında yaklaşık 155,4 milyon dolar karşılığında 3 bin Bitcoin satın aldığını açıkladı.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Endekslerin rekor seviyelere yakın seyrettiği dönemde yatırımcılardaki tedirginlik

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) bazı hisselerdeki toparlanmaların endeksleri desteklemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Temel Tüketim Malları, Teknoloji

Zayıf: Kamu Hizmetleri, İletişim, Emlak, Sağlık, Ham Madde, Finans

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Fed’in faiz patikasına ışık tutması beklenen veriler öncesinde borsalarda ılımlı bir hava mevcut. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Bir Mola Daha

Belki de arada bir mola vermek iyi gelebilir. S&P 500 ve Dow Jones haftanın ilk işlem gününe artıda başladıktan sonra kırmızıda kapandı. İkili kadar olmasa da Nasdaq da geriledi. Bu hafta açıklanacak olan yoğun veri gündemi öncesinde piyasalardaki temkinli hava da bu görünümü yansıtır nitelikte. Yatırımcılar, geçen haftanın yapay zekâ ve Nvidia (NVDA) destekli rallisinin devam edip edemeyeceğini görmek için verilere odaklanmış durumda.

🏆 2. Birinci Belli, İkinci Kim?

Borsalarda Ilımlı Hava

Son zamanlarda çeşitli sektörlerde bir hayli hız kazanan birleşme ve satın almalar cephesinde JPMorgan Chase (JPM) CEO’su Jamie Dimon görünüşe göre şirketine güvenmeye devam ediyor. Dimon, Capitol One (COF) ve Discovery (DFS) arasındaki olası bir birleşmeden endişe duymadığını söyleyerek rekabetten yana olduğunu belirtti. Bu ayın başlarında 35,3 milyar dolar değerinde olduğu açıklanan bu birleşme, şu anda JPMorgan’ın elinde bulunan ülkenin en büyük kredi kartı borç vereni unvanını devredecek. Dimon CNBC’ye verdiği demeçte, “Benim görüşüm, bırakın rekabet etsinler. Bırakın denesinler ve eğer adil olmadığını düşünürsek, şikayet ederiz.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing