Bültenler

Borsalarda Geri Çekilme

Borsalarda Geri Çekilme
Google News Icon Takip Et

Wall Street tarafından yakından takip edilen önemli bir ekonomik gösterge öncesi yatırımcıların bekle ve gör moduna geçmeleriyle borsalar dünü ekside tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,55%, S&P 500 0,17% ve Dow Jones 0,06% geriledi.

✍️ Analist Yorumu 

Geçen hafta teknoloji ve yapay zekâyla ilişkili hisselerin yukarı yönlü performanslarının etkisiyle yaşanan hızlı yükselişin ardından, borsalar son iki günde bir nefes aldı ve büyük ölçüde yatay seyretti.

Yatırımcılar merakla saatler içinde açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi verisini bekliyor. PCE, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olması sebebiyle yakından izlenen bir veri.

Rakamlar muhtemelen para politikası için bir sonraki etki noktası olacak. Fed’in ocak ayındaki toplantısında faiz indirimi ihtimallerini geri çekmesi ve şubat ayında beklenenden daha yüksek gelen enflasyon göstergeleri, yatırımcıların da faiz indirimi beklentilerini sert bir şekilde yeniden ayarlamalarına neden oldu.

Crude Value Insights yatırım grubu lideri Daniel Jones, “28 Şubat piyasalarda büyük ölçüde sıkıcı bir gündü. Piyasalar bugün açıklanacak enflasyonla ilgili veriler öncesinde temkinli davranıyor gibi görünüyor. Bu ortamda yatırımcıların yapabileceği en iyi şey uzun vadeye odaklanmaktır. Eninde sonunda enflasyon düşecek ve faiz oranları indirilecek.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Güçlü bir ralli döneminin ardından konsolidasyon beklentileri

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıf görünüm

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Finans, Ham Madde, Sanayi, Temel Tüketim Malları, Kamu Hizmetleri

Zayıf: İletişim, Sağlık, Teknoloji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, önemli enflasyon göstergesi öncesi sakin seyrediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Zirvelerden Düşüşler

S&P 500 ve Dow Jones, güçlü bilançolardan aldıkları destekle rekorlar tazeledikten sonra Fed’in ileriye dönük hamlelerini daha iyi anlayabilmek için PCE verisini bekliyor. PCE, Wall Street’in para politikasının gevşetilmesiyle sonuçlanabilecek herhangi bir fiyat düşüşü işareti aradığı bir dönemde gelecek.

👋 2. WW, Oprah’ya Veda Ediyor

Borsalarda Geri Çekilme

ABD’li ünlü televizyoncu ve iş insanı Oprah Winfrey, eski adıyla WeightWatchers olarak bilinen WW (WW) şirketinin yönetim kurulundan ayrılıyor ve şirketteki tüm hisselerini Ulusal Afro-Amerikan Tarihi ve Kültürü Müzesi’ne bağışlıyor. Bu karar, Novo Nordisk (NVO) ve Eli Lilly’nin (LLY) rekorlar kıran ilaçlarının popülerlik kazanmasıyla birlikte kilo verme konusunda kritik bir döneme denk geliyor. WW CEO’su Sima Sistani, daha önce kilo verme ilaçlarının şirket için bir tehdit oluşturmadığını söylemişti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing