Bültenler

Borsalarda FOMC İyimserliği

March 19, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Borsalarda FOMC İyimserliği

Yatırımcıların geçen haftaki verileri sindirmesinin ardından yaklaşan FOMC toplantısı ve Nvidia’nın (NVDA) GTC Konferansı piyasaların odağına yerleşti.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,8%, S&P 500 0,6% ve Dow Jones 0,6% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Piyasalardaki yapay zekâ rallisinin gidişatı sebebiyle merakla beklenen Nvidia GTC Konferansı, dün CEO Jensen Huang’ın açılış konuşmasıyla başladı. 

Seeking Alpha analisti Ahan Vashi, “Yeni yapay zekâ gelişmeleriyle -Nvidia’nın GTC etkinliği ve Apple ile Google arasında Gemini AI için potansiyel bir lisans anlaşması görüşmeleri- canlandıktan sonra, büyük ABD endeksleri haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Ancak bu hafta tüm gözler merkez bankacılarının üzerinde olacak.” diyor. 

Yatırımcılar bu hafta iki önemli merkez bankası toplantısına odaklanmış durumda: bugün Japonya Merkez Bankası negatif faiz politikasını 17 yılın ardından sona erdirirken, yarın Fed’in bu yılki faiz indirimi projeksiyonunu merak ediliyor.

Morgan Stanley’den E-Trade alım satım ve yatırım genel müdürü Chris Larkin, “Kimse yarın bir faiz indirimi beklemiyor ancak geçen haftaki çifte sıcak enflasyon verisinden sonra herkes Fed’in haziran ayında bir indirimi yeniden düşünüp düşünmediğini izleyecek.” diyor. 

Şubat ayı tüketici ve üretici fiyat endeksleri geçen hafta beklenenden daha yüksek geldi. Larkin, S&P 500’ün geçen hafta yılın ilk arka arkaya haftalık kaybını yaşadığını ancak aynı zamanda üst üste dokuzuncu hafta rekor seviyeye ulaştığını hatırlattı.

Larkin, bu rekor serisini devam ettirmek için Ppiyasanın yarın Fed’in açıklamasında gördüklerini beğenmesi ve Fed Başkanı Jerome Powell’dan iki aylık yapışkan enflasyon rakamlarının Fed’in oyun planını raydan çıkarmayacağına dair onay alması gerekecek.” dedi. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki güçlü görünüm

2. Piyasa değeri küçük hisselerdeki zayıflık

3. Nvidia’nın seans başındaki artışları koruyamaması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Sağlık, Emlak

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, yarın açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi toparlanma sinyalleri gösteriyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Ayakta Kalma Mücadelesi

Haftanın açılış seansında yükselen endeksler, dün başlayan Nvidia GTC Konferansı ile bugün başlayan FOMC toplantısını dengelemeye çalışıyor. Nvidia’nın yeni tanıttığı ürünleri ve işbirliği açıklamaları piaysalar tarafından sindirilirken, asıl odak yarın Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalarda olacak. 

🚘 2. Oylama Vakti

Borsalarda FOMC İyimserliği

ABD’de Tennessee’deki bir fabrikada çalışan Volkswagen (VWAGY) işçileri, sendikalaşma oylaması yapmak için Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na dilekçe verdi. Geçtiğimiz yıl Ford (F), General Motors (GM) ve Stellantis (STLA) ile yapılan sözleşmelerinin ardından, toplam 13 otomobil üreticisindeki işçileri örgütleme çabasında olan Birleşik Otomobil İşçileri için bu önemli bir kilometre taşı. UAW, “Volkswagen işçilerinin büyük çoğunluğunun sadece 100 gün içinde sendika kartlarını imzaladığını” söyledi. Tennessee’deki Chattanooga fabrikasında 4 binden fazla sendikaya uygun çalışanı bulunan VW, NLRB oylamasını tamamen desteklediğini söyledi.

Borsalarda FOMC İyimserliği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing, MarketWatch