Bültenler

Borsalarda Fed Rüzgarı Esmeye Devam Ediyor

February 7, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Borsalarda Fed Rüzgarı Esmeye Devam Ediyor

Geçtiğimiz hafta açıklanan bazı güçlü verilerin ardından bir dizi Fed yetkilisinin faiz açıklamaları, piyasaların indirim beklentilerini bir kez daha zayıflatırken borsalar kazançlarını korumaya çalışıyor. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,07%, S&P 500 0,23% ve Dow Jones 0,37% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Fed’in geçen haftaki toplantısının ardından Başkan Jerome Powell, faiz indirimleri konusunda merkez bankasının pek istekli olmadığına işaret etti. Fed’in mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalinin düşük olduğunu söylemesi ve son ekonomik verilerin ekonominin güçlü olduğunu göstermesiyle birlikte yatırımcılar da indirim beklentilerini azalttı. 

Bu açıklamalar karşısında, Hazine tahvili getirileri son üç seansta yılın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Deutsche Bank’tan Jim Reid, “ABD ekonomisindeki iyimserliğin artmasıyla ilgili olarak ABD’li ekonomistlerimiz gece saatlerinde güncellenmiş bir görünüm yayınladılar. En önemli değişiklik, artık yılın ilk yarısında hafif bir resesyon beklememeleri ve 2024 reel GSYH büyümesini 1,9% olarak öngörmeleri oldu. İlk faiz indiriminin haziran ayında yapılacağını öngörmeye devam ediyorlar ancak Fed’in bu yıl faizleri sadece 100 baz puan indireceğini düşünüyorlar.” diyor. 

Powell’ın yanı sıra diğer Fed yetkilileri de Powell’ın izinden gitti. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Ohio’daki bir etkinlikte para politikasının “iyi bir yerde” olduğunu yineledi ancak faizleri çok erken düşürmenin hata olacağı konusunda uyardı.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise Minnesota’daki bir etkinlikte Fed’in enflasyon konusunda çok ilerleme kaydettiğini ancak enflasyonu merkez bankasının 2%’lik hedefine indirme konusunda “henüz tüm adımları atmadığını” söyledi ve son verilerin de şaşırtıcı derecede güçlü olduğunu belirtti.

UBS’ten Paul Donovan, “Piyasalar ekonomik temellerden ziyade politika beklentilerine odaklanmış görünüyor. Mükemmel bir dünyada bunlar aynı şey olurdu.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Fed açıklamalarına rağmen borsaların rekor seviyelerine yakın kapanması

2. Başta yarı iletkenler olmak üzere piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki kayıplar

3. Eli Lilly (LLY) ve DuPont (DD) gibi bir dizi şirketin bilanço açıklamasının sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham Madde, Emlak, Sağlık Sanayi, Enerji, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Teknoloji, İletişim

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Fed’in faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceği gerçeği, borsalar üzerinde büyük bir etkiye yol açmadı gibi görünüyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Gözler Fed Yetkililerinde

Fed’in faiz oranlarını ne kadar süre sonra indirmeye başlayacağına dair şüpheler arttıkça hisseler rekor seviyelerinden geri çekildi. Merkez bankasının geçen hafta faiz oranlarını sabit tutmasının ardından Başkan Jerome Powell, yatırımcıların politikanın gevşemesi için beklenenden daha uzun süre beklemek zorunda kalabileceğini söyledi ve diğer Fed politika yapıcıları da bu haftaki açıklamalarında onu desteklemeye başladı. Bugün kapanış sonrası Walt Disney’nin (DIS) liderliğinde açıklanacak olan bilançolar haftanın geri kalanında hisseleri yönlendirmeye yardımcı olacak.

✈️ 2. Gökyüzünden Haber Var

Borsalarda Fed Rüzgarı Esmeye Devam Ediyor

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nun yayınladığı bir ön rapor, geçtiğimiz ay Alaska Havayolları (ALK) uçuşu sırasında Boeing (BA) 737 Max 9 uçağında bir kapı tapasının patlamasına neyin yol açtığına ilişkin şimdiye kadarki en ayrıntılı açıklamayı sundu. Uçuşun ortasında jetten fırlayan ve yan tarafında büyük bir delik açan parçanın cıvatalarının eksik olduğu anlaşıldı. Boeing yaptığı açıklamada NTSB’nin bulgularını gözden geçireceğini ve federal soruşturmalarla “tam ve şeffaf bir şekilde işbirliği yapmaya devam edeceğini” söyledi.

Borsalarda Fed Rüzgarı Esmeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing