Bültenler

Borsalarda Enflasyon Verisi Öncesi Ralli Molası

February 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalarda Enflasyon Verisi Öncesi Ralli Molası

Beklentileri aşan bilançoların desteğiyle güçlü bir yükseliş ivmesi yakalayan borsalar, bugünkü enflasyon (TÜFE) verisi öncesinde ufak bir mola verdi.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,30% ve S&P 500 0,09% düşerken, Dow Jones 0,33% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Bugün açıklanacak olan enflasyon rakamları, piyasa katılımcılarının Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağını değerlendirmeye çalışması nedeniyle yakından izlenecek. 

Öte yandan perşembe günü açıklanacak olan perakende satış verileri de ekonominin gücü ve tüketici harcamalarının sağlığı konusunda bir gösterge olacak.

The Quantamental Investor yatırım grubu lideri Ahan Vashi, “Önemli bir TÜFE verisi öncesinde, başlıca ABD endekslerindeki ralli dünkü seansta bir nefes aldı. Piyasa (S&P 500) gücünü korusa da, hisse değerlemeleri ve teknik grafikler gergin görünüyor ve TÜFE raporundan gelecek herhangi bir olumsuz sürpriz bu hafta piyasayı altüst edebilir.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) bazı hisselerdeki zayıflığın endeks performanslarına yansıması

2. Yoğun bir hafta öncesinde bekle ve gör modu

3. Küçük sermayeli hisselerin güçlü performansı

4. Bölgesel banka hisselerinde süregelen toparlanma

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Ham Madde, İletişim, Finans, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Sağlık, Emlak, Tüketici Ürünleri, Teknoloji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, S&P 500’ün ardından bu kez de Dow’un yükselişini kutladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Sıra Dow’da

Endekslerin rekorları bu yıla damgasını vurmaya devam ediyor: S&P 500’ün 5.000 seviyesini görmesinin ardından Dow Jones dün yeni bir rekora imza attı. 30 hisseli Dow, dünü 38.797,38 ile yeni rekor seviyesinde tamamladı. Bugünse yatırımcılar (ve tabii ki Fed) bugün söz konusu performansın devam edip etmeyeceğini görmek ve ekonomiyi nasıl etkilediğini değerlendirmek için saatler sonra açıklanacak olan ocak ayı enflasyon verisini izleyecek. 

🏈 2. Süper bir Super Bowl

Borsalarda Enflasyon Verisi Öncesi Ralli Molası

ABD Ulusal Futbol Ligi’nin (NFL) şampiyonluk maçı olarak bilinen ve bu yıl 58’incisi düzenlenen Super Bowl, şimdiye kadar en çok izlenen televizyon programı ünvanını aldı. NFL tarihinde sadece ikinci kez uzatmaya giden ve Kansas City Chiefs takımının galibiyetiyle sonuçlanan maçı izlemek için tahminen 123,4 milyon kişi ekran başına geçti. CBS Sports bu rakamın tüm platformlardaki izleyicileri kapsadığını ve geçen yılki 115,1 milyon ortalama izleyiciye göre 7% artış gösterdiğini söyledi. Super Bowl 58, yalnızca televizyonda değil internette de ilgi gördü: CBS, izleyicilerin Paramount+ (PARA) yayınından izlediği maçın yayın hizmetleri tarafından en çok izlenen program olduğunu da belirtti. 

Borsalarda Enflasyon Verisi Öncesi Ralli Molası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing