Bültenler

Borsalarda Enflasyon Rüzgarı

Mart 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalarda Enflasyon Rüzgarı

Makro ekonomik gündemin olağanüstü hisse rallilerini sonlandırmasının ardından borsalar dünü ekside tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,30%, S&P 500 0,29% gerilerken ve Dow Jones 0,35% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Borsalardaki söz konusu görünüm ağırlıklı olarak beklenenden daha sıcak gelen üretici enflasyonu (ÜFE) verilerinden ve piyasa değeri yüksek hisselerdeki zayıf hareketlerden kaynaklandı. 

Dün ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu, ÜFE’nin şubatta aylık bazda 0,3% olan beklentinin üzerinde, 0,6% arttığını açıkladı. Üretici enflasyonundaki yıllık artış ise 1,6% oldu, beklentiler 1,2% yönündeydi. 

Öte yandan ABD’de perakende satışlar da şubatta aylık bazda 0,8%’lik beklentinin altında, 0,6% artarak 700,7 milyar dolara ulaştı. 

iREIT yatırımcı grubundan Leo Nelissen, “Bu yıla girerken piyasa altı faiz indirimi ve yumuşak bir iniş bekliyordu. Şimdi ise çatlaklar ortaya çıkmaya başladı. TÜFE büyümesi artık düşmüyor ve iki aydır beklenenden daha yüksek seyrediyor. Daha da kötüsü, ham petrol fiyatları yükseliyor. Yapay zekâ hisselerinin geçen yılın sonundan bu yana piyasanın rallisini körüklemesinin ardından, piyasa şimdi yeni liderler arıyor. Benim gözüm değer hisselerinde olmaya devam ediyor.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Şubat ayı ÜFE rakamlarının ardından görülen satış baskısı

2. ABD Hazine tahvili getirilerinin yüksek enflasyon seviyelerine tepki olarak yükselmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, İletişim

Zayıf: Emlak, Kamu Hizmetleri, Sağlık, Finans, Tüketici Ürünleri, Ham Madde

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Salı günü ve dün gelen enflasyon verileri, borsalarda bir düzeltmeye yol açtı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Enflasyon Tekrar Gündemde

Beklentilerden daha sıcak gelen enflasyon rakamları, Dow Jones’un üç günlük kazanç serisinin sona ermesine yol açtı. Ancak yine de bu hafta boyunca 0,47% artıda seyreden endeks, S&P 500 ve Nasdaq’ın düşüşlerine göre daha olumlu bir resim çiziyor. 

🤖 2. Morgan Stanley’den Yapay Zekâ Hamlesi

Borsalarda Enflasyon Rüzgarı

ABD’li banka Morgan Stanley (MS), şirket çapında görev alacak bir yapay zekâ yöneticisi atadı. Geçen yıl OpenAI’ın GPT-4’üne dayanan çalışanlar için bir yapay zekâ çözümü sunma projesine öncülük eden Jeff McMillan, artık Morgan Stanley genelinde yapay zekâ uygulamalarını ve yönetimini koordine edecek. Bu atama, Wall Street’in yapay zekânın yükselişi hakkında ciddi ve temkinli ilerlediğinin son işareti. Morgan Stanley’e benzer şekilde JPMorgan Chase (JPM) ve Goldman Sachs (GS) da şirket içi yapay zekâ liderleri atamıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing