Piyasa Öncesi

Borsalarda Borç Tavanı Endişesi Devam Ediyor

May 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalarda Borç Tavanı Endişesi Devam Ediyor

Washington’da devam eden borç tavanı görüşmelerine yönelik endişelerin, dün açıklanan ve ekonominin direncini koruduğunu gösteren makro verileri gölgede bırakmasıyla borsalar ekside kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,26% ve S&P 500 1,12% ve Dow Jones 0,69% düştü.

Analist Yorumu 

ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Parti lideri Kevin McCarthy, dün borç tavanı görüşmelerinde bir sonuca varılması için önünde hâlâ uzun bir yol olduğunu ve Kongre ile Beyaz Saray’ın bir anlaşmaya varmaya “çok uzak” olduğunu söyledi. 

Öte yandan dün açıklanan ABD hizmet PMI’ı nisan ayındaki 53,6 düzeyinden mayısta 55,1’e yükselerek son 13 ayın en yüksek düzeyini gördü. 

Analist Ken Mahoney, “Piyasalar bükülüyor ancak kırılmadı. Bu iyi bir şey. Eğer bir ayı (düşüş beklentisi) konumundaysanız, bu sizi hayal kırıklığına uğratmış olabilir.”

Borsayı Hareket Ettirenler

1. S&P 500’ün 4.200’ün üzerinde kapanamamasının kısıtlayıcı bir faktör olması

2. Kongredeki liderlerin borç tavanı görüşmelerinde herhangi bir ilerleme kat edilmediği açıklamaları

3. ABD hazine tahvillerindeki artış

4. Piyasa değeri yüksek (mega cap) hisselerdeki zayıflık

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji

Zayıf: Ham madde, Tüketici Ürünleri, Sağlık, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

Lowe’s Companies (LOW) beklentileri aşan birinci çeyrek bilançosu ve yılın geri kalanı için yükselttiği tahminleriyle gün sonunda 1,7% yükseldi. 

Yelp (YELP) hisseleri, aktivist bir yatırımcının şirketin değerini artırması için satılması gerektiği çağrıları sonrası kapanışta 5,7% ralli yaptı 

RenaissanceRe Holdings (RNR), American International Group’un (AIG) reasürans segmentini 2.985 milyar dolara satın alacağı açıklaması sonrası dün 3,9% değer kazandı

Zoom Video Communications (ZM) birinci çeyrek bilançosunda Wall Street beklentilerini aşmasına rağmen kapanışta 8,1% düştü. 

Borsalarda Borç Tavanı Endişesi Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı