Bültenler

Borsalara Meta ve Amazon Desteği

February 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalara Meta ve Amazon Desteği

Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz oranlarına ilişkin şahin açıklamalarının ardından bir satış dalgasıyla karşı karşıya kalan borsalar, Amazon (AMZN) ve Meta Platforms’un (META) güçlü bilançolarından destek alarak yeniden yeşile boyandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,30%, S&P 500 1,25% ve Dow Jones 0,97% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Fed’in yılın ilk para politikası kararının ardından çarşamba günü Wall Street, Eylül 2023 sonlarından bu yana en kötü gününü yaşadı. Ancak teknoloji devlerinin dün açıkladığı olumlu bilançolar borsaların yeniden yüzünü güldürdü.

Merkez bankası, geniş çapta beklendiği gibi faiz oranlarını sabit tuttu. Bununla birlikte, Fed’in politika kararı açıklaması, faizleri düşürmeden önce enflasyon konusunda daha fazla ilerleme görmesi gerektiğini de gösterdi.

Fed Başkanı Jerome Powell karar sonrası yaptığı basın toplantısında mart ayındaki politika toplantısında faiz indirimine gidilmesinin olası olmadığını söyledi. Ancak CME FedWatch aracı piyasaların mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalini hâlâ 40% olarak fiyatladığı göz önüne alındığında, yatırımcılar Powell’ın açıklamalarına pek ikna olmamaış gibi görünüyor.

iREIT on Alpha’dan Leo Nelissen, “Bu piyasa tepkisi, piyasanın kısa vadeli bir hafızaya sahip olduğunu kanıtlıyor. Çarşamba gübü, Fed’in enflasyonla mücadelenin kazanıldığına inanmadığı sürece faizleri düşürecek bir pozisyonda olmadığının bir şekilde ortaya çıkmasıyla satışlar yaşandı. Bu da, eğer indirime giderse, bunun muhtemelen zoraki bir indirim olacağı anlamına geliyor.” yorumunu yapıyor. 

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, başta teknoloji sektörü olmak üzere bir kez daha gözlerini şirket bilançolarına çevirdi. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Haftaya Güzel Bir Veda

Borsalar, çalkantılı bir haftayı kapatmaya hazırlanıyor. Fed kaynaklı bir satış ve toparlanmanın ardından Dow Jones bu hafta şu ana kadar 1%, S&P 500 de 0,3% yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 0,6% düştü.

🤝 2. İşten Çıkarmalarda Rekor

Borsalara Meta ve Amazon Desteği

İşten çıkarmaları izleyen Challenger, Gray and Christmas şirketinin hazırladığı yeni bir rapora göre, ocak ayında işten çıkarılanların sayısı 82.000’i aşarak geçen yılın başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu düşüş, aralık ayına göre 136%’lık bir artışa ve 2009’a kadar uzanan bir veri setindeki ikinci en yüksek işten çıkarma dalgasına işaret ediyor. Raporda ayrıca düşük düzeyde planlanan işe alımlar da tespit edildi, ki bu da zaten dar olan işgücü piyasasını daha da zorlayacak gibi görünüyor. 

Borsalara Meta ve Amazon Desteği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha