Piyasa Öncesi

Borsalara Bankacılık Sektöründeki Karmaşa Olumsuz Yansıdı

May 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalara Bankacılık Sektöründeki Karmaşa Olumsuz Yansıdı

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’in iflasları sonrası geçtiğimiz aylarda ABD bankacılık sektörüne ilişkin endişeler sürüyor. Borsalar, JPMorgan’ın (JPM) First Republic Bank’i (FRC) satın alacağı haberleriyle ekside kapanırken, bazı analistler sektör genelindeki karmaşının FED’in bu haftaki faiz toplantısıyla devam edebileceğini düşünüyor. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,1% ve Dow Jones 0,1% düşerken, S&P 500 gün sonunda yatay seyretti. 

Analist Yorumu 

Analist Eric Sterner, “Bankacılık sektöründe ciddi bir bulaşma riski olduğunu düşünmüyorum ve piyasa JPMorgan’ın First Republic Bank satın alımı haberlerine pek tepki göstermedi. Ancak güvenin zedelenmesi riski var. Bazı bölgesel bankaların da zor günlerden geçtiğini görebiliriz ve artık tartışma konusu daha fazla regülasyona ihtiyaç olup olmadığı.”

Borsayı Hareket Ettirenler

1. FOMC ve eCB faiz toplantıları, Apple (AAPL) bilançosu ve cuma günkü istihdam verileri öncesi yatırımcılarda izlenen tereddüt

2. JPMorgan’ın First Republic Bank’i satın alacağı haberlerine gelen tepkiler

3. ABD Hazine tahvillerindeki sert hareketler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sanayi, Sağlık, Kamu Hizmetleri, Teknoloji 

Zayıf: Enerji, Tüketici Ürünleri, Emlak 

Öne Çıkan Hisseler

Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH), ilk çeyrekteki güçlü bilançosu ve pozitif beklentileriyle günü 8,9% artıda tamamladı. 

Japonya merkezli Astellas Pharma’nın Iveric Bio’yu (ISEE) 5,9 milyar dolara satın alacağı açıklaması sonrası ISEE gün sonunda 15,7% ralli yaptı. 

SoFi Technologies (SOFI) beklentileri aşan bilanço açıklamasına rağmen kapanışta 12,2% düştü. 

Borsalara Bankacılık Sektöründeki Karmaşa Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı