Bültenler

Borsalar, Zayıflayan Faiz İndirimi Beklentileriyle Ekside

February 1, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Zayıflayan Faiz İndirimi Beklentileriyle Ekside

FOMC’nin faizleri sabit bıraktığı dünkü Fed açıklamasının ardından Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında faiz indirimi beklentilerine karşı yaptığı yorumlar, borsalara olumsuz yansıdı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,79%, S&P 500 1,61%, Dow Jones 0,35% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Powell’ın basın toplantısında en dikakt çeken nokta, merkez bankası başkanının diğer yetkililere paralel olarak faiz indirimleri için acele edilmeyeceğine ilişkin yorumları oldu. Powell ayrıca mart ayında faiz indirimi olasılığını da reddetti. 

Fed’in yanı sıra bir önceki gün kapanış sonrası açıklanan büyük bilançolar da borsalarda etkili oldu. 

Microsoft (MSFT) analistler tarafından beğenilen bilançosundan sonra hafif gerilerken, Alphabet (GOOGL) beklentileri karşılayamayan sonuçlarının ardından yatırımcıları tarafından adeta cezalandırıldı ve büyük bir satış dalgası gördü. 

Crude Value Insights analisti Daniel Jones, “Hisseler şu an ile mart sonu arasında herhangi bir faiz indirimi görmeyeceğimizin netleşmesinin ardından düştü. İstihdam artışı yavaşlıyor ve enflasyon düşüyor olsa da, Fed’in genel konsensüsü faiz indirimine başlamak için henüz çok erken olduğu yönünde.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. FOMC kararı ve Powell açıklamalarının sindirilmesi

2. Microsoft, Alphabet ve AMD (AMD) bilançolarının ardından görülen satış eğilimi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: İletişim, Teknoloji, Enerji, Tüketici Ürünleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, Fed kararının ardından kazançlarına veda etti. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Yeniden Kırmızı Görüntüler

Hisseler, dünkü zorlu seansın ardından toparlanmaya çalışıyor. Dow Jones aralık ayından bu yana en kötü gününe imza atarken, S&P 500 de en son eylül ayında görülen seviyelerine geriledi. Yine de üç büyük ortalama da ocak ayını yeşil renkte tamamladı; Dow yılın ilk ayında 1,2%, S&P 1,6% ve Nasdaq 1% yükseldi.

📝 2. Disney Kaybetti

Borsalar, Zayıflayan Faiz İndirimi Beklentileriyle Ekside

ABD’de bir yargıç, Disney (DIS) tarafından Florida Valisi Ron DeSantis aleyhine açılan federal davayı, yasal dayanaktan yoksun olduğunu söyleyerek reddetti. Dava, DeSantis ve diğer sanıkların, eyaletin devlet okullarında cinsiyet ve toplumsal cinsiyet tartışmalarını sınırlayan ve muhalifleri tarafından “Don’t Say Gay” olarak adlandırılan tartışmalı yasasını alenen eleştirmesinin ardından şirkete karşı misilleme yaptıklarını iddia ediyordu. Disney dün yaptığı açıklamada kararı temyiz etmeyi planladığını söyledi. Eğlence şirketi önümüzdeki hafta dördüncü çeyrek bilançosunu açıklayacak.

Borsalar, Zayıflayan Faiz İndirimi Beklentileriyle Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing