Bültenler

Borsalar Yükselirken Dolar Düşüşte

July 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yükselirken Dolar Düşüşte

Borsalar, zorlu birkaç gün geçirdikten sonra haziran ayında tüketici ve üretici enflasyonundaki yavaşlamaya paralel olarak toparlanmaya başladı. Ancak aynı durum dolar endeksi için geçerli değil.

Bugün açılışta Dow Jones 0,28%, S&P 500 0,57% ve Nasdaq 0,94% arttı.

📍 Ne oldu? 

Dün yıllık enflasyonun (TÜFE) beklentilerin altında artmasının ardından bugün de üretici enflasyonu (ÜFE) haziranda 0,2% olan beklentinin altında, 0,1% yükseldi. Gıda ve enerji fiyatlarını barındırmayan çekirdek ÜFE’de de artış aynı seviyede oldu. 

ABD hisse piyasaları, Wall Street’teki sağlam bilançolarla da desteklendi ve bilanço sezonuna olumlu bir başlangıç yapıldı. Delta Airlines (DAL) kâr beklentilerini artırmasının yanı sıra rekor çeyrek dönem rakamlarıyla açılış öncesi işlemlerde 4%’ten fazla yükseldi. 

Delta’nın performansına paralel olarak Southwest Airlines (LUV), American Airlines Group (AAL) ve United Airlines Holdings (UAL) de yükseldi. Öte yandan PepsiCo (PEP) satış ve bilanço beklentilerini yükselttikten sonra kısa bir ralli yaptı. 

🔎 Ne dediler?

Fundstrat kurucusu Tom Lee, bugünkü üretici enflasyonu verisi, gelecekteki yumuşama beklentileri ve son hisse hareketlerinin, 2023’ün başında pek çok kişinin ulaşılamaz olarak gördüğü “yumuşak iniş” senaryosuna daha çok benzeyen bir resim çizdiğini söyledi.

Lee, “Bence FED bunun gerçekten de enflasyonist baskılarda bir kırılma olduğunu kabul etmeye başlamalı. Böylece merkez bankası potansiyel olarak ‘daha uzun süre daha yüksek (faiz)’ söylemini azaltabilir ya da piyasa bunu fiyatlamaya başlar. Bu bir garanti değil ancak yine de durumun böyle olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Hisse piyasalarındaki güçlü görünüme rağmen dolar endeksindeki zayıf performansa dikkat çeken analist Steven Englander, “Doların son dönemdeki düşük performansı, FED’in nihai politika faizinin giderek daha sınırlı görünmesi nedeniyle piyasanın dolarda kısa pozisyon alma konusundaki rahatlığında niteliksel bir değişimi yansıtıyor.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Mobilya şirketi MillerKnoll (MLKN) dördüncü mali çeyrekte 946 milyon dolar gelir ve 39 sent hisse başına kâr beklentilerinin üzerinde, 957 milyon dolar gelir ve 41 sent düzeltilmiş hisse başına kâr açıklasa da açılış öncesi işlemlerde 5% değer kaybetti. 

ExxonMobil’in (XOM) Denbury’i (DEN) 4,9 milyar dolara satın alacağı açıklamalarının ardından Exxon 0,5%, Denbury ise 0,8% yükseldi. 

SoFi Technologies (SOFI), Morgan Stanley’nin şirket notunu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI”na indirmesiyle 3% geriledi. 

Borsalar Yükselirken Dolar Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Bloomberg