Bültenler

Borsalar Yılın İlk Haftasını Ekside Tamamladı

January 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yılın İlk Haftasını Ekside Tamamladı

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde hafif kazançlar elde eden ABD borsaları, güçlü istihdam verileri ve piyasalara hâkim olan şahin söylemlerin ardından haftayı kırmızıda kapattı.

Geçen hafta kapanışta; Nasdaq 0,09%, S&P 500 0,18% ve Dow Jones 0,07% yükseldi.  

✍️ Analist Yorumu 

Borsalar cuma gününü yeşilde tamamlasa da güçlü bir rallinin tadını çıkardıkları 2023’ün ardından yeni yılın ilk haftasında geriledi: Nasdaq 3,4%, S&P 500 1,5% ve Dow Jones 0,6% değer kaybetti. 

Cestrian Capital Research, “Endekslerin tümü aralık sonu-ocak başındaki dönemde kazançlar elde etti. Özellikle Ekim 2023’teki diplerle Aralık 2023’teki zirveler arasında büyük bir fark vardı. Mevcut zayıflığın yılın ilk çeyreğinde de devam etmesini bekliyoruz ancak yılın tamamı için oldukça iyimseriz.” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan geçen haftanın ana gündemlerinden biri de cuma günkü istihdam verileri oldu. Aralık ayında tarım dışı istihdam 170 bin kişilik beklentiyi aşarak 216 bin oldu. Ayrıca işsizlik oranı da 3,8% beklentisinin aksine 3,7% ile sabit kaldı. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Hazine tahvili getirilerinin yeniden 4% seviyesinin üzerine çıkması

2. Bazı piyasa değeri yüksek (mega cap) hisselerin zayıf performansının endekslere de olumsuz yansıması

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Finans, Tüketici Ürünleri, İletişim, Teknoloji, Enerji

Zayıf: Emlak, Sağlık

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. İnişli Çıkışlı Bir Başlangıç

Geçtiğimiz hafta beklentilerden daha güçlü gelen istihdam verilerinin ardından borsalar haftayı ekside tamamlasa da yatırımcıların odağı çoktan bu haftaya kaydı. Fed’in gelecek aylarda açıklayacağı faiz kararı için ipuçları vermesi beklenen enflasyon (TÜFE) ve üretici enflasyonu (ÜFE) verilerinin yanı sıra bu hafta piyasalar bilanço sezonuna da adım atacak. Cuma günü JPMorgan Chase (JPM), Citigroup (C), Bank of America (BAC), Wells Fargo (WFC) ve Delta Air Lines (DAL) finansal rakamlarını açıklayacak. 

👤 2. Hükümet Kapanması Yeniden Gündemde

Borsalar Yılın İlk Haftasını Ekside Tamamladı

Kongre, hükümetin kısmi olarak kapanmasını önlemeye bir adım daha yaklaştı. Temsilciler Meclisi ve Senato liderleri, dün yaptıkları açıklamada 2024 mali yılı için federal finansman konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdular. Milletvekilleri, bazı devlet kurumlarının finansmanının sona ereceği 19 Ocak’a kadar harcama mevzuatını yazmak ve geçirmek için çabalıyor. Hükümetin diğer bölümleri ise 2 Şubat’taki son tarihten sonra çalışmaya devam edemeyecek. Toplam 1,59 trilyon dolarlık anlaşma askeri harcamalar için 886 milyar dolar ve savunma dışı harcamalar için 704 milyar doları içeriyor. Son aylarda harcama öncelikleri konusunda çatışan Meclis ve Demokratların elindeki Senato, paranın tam olarak nereye gideceğini belirlemek zorunda kalacak.

Borsalar Yılın İlk Haftasını Ekside Tamamladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing