Bültenler

Borsalar Yıl Sonu Rallisine Devam Ediyor

December 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yıl Sonu Rallisine Devam Ediyor

ABD borsaları, Wall Street’in S&P 500’ü eylül ayından bu yana en büyük bir günlük düşüşe sürükleyen önceki seanstaki sert satışların geri çekilmesiyle dünü artıda tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,3%, S&P 500 1% ve Dow Jones 0,9% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Dün açıklanan bir dizi ekonomik veri, borsalarda önceki seansın sonlarında görülen keskin gerilemenin ardından hisselerin yeniden zemin bulmasına yardımcı oldu. 

ABD Çalışma Bakanlığı, ilk kez işsizlik başvurularının 16 Aralık’ta sona eren haftada 2.000 artarak 205.000’e yükseldiğini açıkladı. Ekonomistler, 16 Aralık’ta yeni başvuruların toplam 215.000’e çıkacağını tahmin ediyordu.

ABD’nin üçüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasılası,da ilk tahmin olan 5,2%’ye karşılık yıllık bazda 4,9% büyüdü.

Morgan Stanley e-ticaret direktörü Chris Larkin, bu ekonomik verilerin “dünyayı sarsan rakamlar” olmadığını ancak yine de soğuyan bir ekonominin Fed’in “çok uzak olmayan bir gelecekte faiz indirimi yolunda ilerlemesini sağlayacağını kanıtladığını” söyledi.

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda yenilenen ralli coşkusu devam etse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Mola Sona Erdi

Neyse ki dünkü karanlık görünüm yerini güneşe bıraktı. Wall Street, çarşamba günkü kayıplardan hızla toparlandı ve üç ana ortalama da dün tekrar yükseliş gördü. Dow, S&P 500 ve Nasdaq art arda sekiz haftadır kazanmaya devam ediyor. Bu galibiyet serisi, S&P 500 için 2017’den bu yana ve Dow için 2019’dan bu yana bir ilk olacak. 

🚢 2. Teslimat Maliyetleri Fırladı

Borsalar Yıl Sonu Rallisine Devam Ediyor

Tedarik zinciri endişeler, yenilenmiş haliyle yeniden gündemde. Kızıldeniz’de devam eden jeopolitik gerilimler nedeniyle okyanus yük gemileri bölgeden uzaklaşırken kargo fiyatları da artıyor. Küresel tedarik zinciri tam da Covid-19 salgınının tetiklediği enflasyondan kurtulmuş gibi görünürken, bazı ticaret rotalarında okyanus navlun oranları 40% artıyor. Lojistik CEO’ları, artan maliyetlerin bir ay veya daha uzun süre devam etmesi durumunda enflasyonist baskıların tedarik zincirinde ve nihayetinde tüketici düzeyinde hissedileceğini ve görüleceğini söylüyor.

🍗 3. Kümesin Sahibi Geri Geldi

Chick-fil-A’nın gizli bir sosu var: diğer restoranların istediği ancak başaramadığı bir şekilde müşterilerini elinde tutuyor. Popeyes ve KFC’yi geride bırakarak ülkenin en iyi fast-food tavuk zinciri haline gelen fast food zinciri, aynı zamanda Sonic Drive-In veya Papa John’s’tan daha az lokasyona sahip olmasına rağmen genel satış açısından ABD’deki üçüncü büyük restoran zinciri haline geldi. Bu başarının bir kısmı Amerikalıların daha fazla tavuk yemesi ve yıllık tüketimin artmaya devam etmesi öngörülüyor olabilir. Satış ve ayak izi açısından Chick-fil-A’yı geride bırakan McDonald’s (MCD) bile büyümeyi desteklemek için tavuğa yöneliyor.

Borsalar Yıl Sonu Rallisine Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch