Bültenler

Borsalar Yeniden Rekorların Tadını Çıkarıyor

January 23, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yeniden Rekorların Tadını Çıkarıyor

Wall Street, borsaların yeniden pozitif bölgeye dönmesini sevinçle kutladı. S&P 500 haftanın ilk işlem gününü rekor seviyede tamamlarken, Dow Jones da ilk kez 38 bin seviyesinin üzerine yükseldi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,3%, S&P 500 0,2% ve Dow Jones 0,3% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Piyasalarda Fed’in faiz indirimi beklentileri hafif bir sallantıya girerken, yatırımcılar gözlerini bilanço sezonuna çevirmiş durumda. 

Bugün Verizon (VZ) ve Procter & Gamble (PG) yatırımcıları sevindiren rakamlar açıklarken, Johnson & Johnson (JNJ) karışık bir tablo sundu. Piyasa kapanışı sonrası ise bugün Netflix (NFLX) sahnede olacak. 

Öte yandan Fed yetkililerinin haftaya faiz kararını açıklaması bekleniyor. Ocak toplantısında ağırlıklı olarak faizlerin sabit bırakılacağı tahmin ediliyor ancak faiz indirimi görünümü ise daha karışık. 

JPMorgan’dan Micheal Feroli, “Çekirdek enflasyonun Fed’in 2% hedefine doğru düşürülmesinde ilerleme kaydedilmeye devam edilirken, Fed yetkilileri faiz oranlarını düşürmek için acele etmiyor gibi görünüyor. Özellikle Fed Guvernörü Waller, faiz indirilerinin ‘dikkatli bir şekilde kalibre edilmesi ve aceleye getirilmemesi’ gerektiğini söyledi. Bu sebeple ilk faiz indiriminin haziran ayında geleceğini tahmin etmeye devam ediyoruz.” yorumunu yaptı. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Kazançların artması

2. S&P 500’ün rekor kapanışı sonrası görülen yukarı yönlü ivme

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Finans, Sanayi, Teknoloji, Sağlık, Ham Madde

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, zorlu bir başlangıç yaptıkları 2024’te yeniden yeşile döndü Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Merhaba 38.000

Dow Jones dün ilk kez 38.000’e ulaştı ve 100 puanın üzerinde yükselişle günü 38.001,81 seviyesinde kapattı. Öte yandan S&P 500 de boğa piyasası seyrini güçlendirerek gün yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Bu arada Nasdaq Composite de yükseldi. Bu görünüm piyasaların yükselişte olduğunun bir başka işareti olarak yorumlandı. Commonwealth Financial yatırım yönetimi başkanı Brian Price, yeni rekorlar hakkında “Bu neredeyse bir fırsatı kaçırma korkusu gibi. Yatırımcıların portföylerini yeniden dengeleyip bazı kazançlar elde etme arayışına girmeleri nedeniyle yıla başlarken biraz dalgalanma yaşadık. Ama şimdi, dördüncü çeyrekteki trendi devam ettiriyormuşuz gibi görünüyor.” yorumunu yaptı. 

🤷 2. “Biliyorsak Ne Olalım”

Borsalar Yeniden Rekorların Tadını Çıkarıyor

Yapay zekâyla ilişkili hisseler son dönemde oldukça hareketli. Örneğin AMD (AMD), grafik işlem birimlerine veya ChatGPT gibi programlara güç veren güçlü yapay zekâ talebinin etkisiyle 2023’te neredeyse 130% arttı. Peki bu seri ne kadar devam edecek? Bir analist bu soruyu “Biliyorsak ne olalım!” diye yanıtladı. Northland Capital Markets analisti Gus Richard, piyasayı ölçmenin zor olduğunu ve genel talep sinyallerinin çarpık olduğunu söyledi. Yakın tarihli bir notunda “Değerlemeyi ‘Biliyorsak ne olalım’ seviyesine düşürüyoruz.” diyen analist, yapay zekâmnın büyük olduğunu ancak “yatırımcıların düşündüğü kadar büyük olmayabileceğini” söyledi.

Borsalar Yeniden Rekorların Tadını Çıkarıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing