Bültenler

Borsalar Yeniden Rekor Seviyelere Yaklaşıyor

Borsalar Yeniden Rekor Seviyelere Yaklaşıyor
Google News Icon Takip Et

Borsalar, tüketici fiyatlarının ılımlı seyredeceği beklentileriyle dünü ağırlıklı olarak artıda tamamlarken, Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalar S&P 500’ün Ocak 2022 rekoruna ulaşmasının önündeki engel oldu. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,75%, S&P 500 0,57% ve Dow Jones 0,45% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Yatırımcılar bugün açıklanacak olan aralık ayı enflasyon verisini beklerken, tahvil piyasaları ve Fed’in para politikası yörüngesi üzerindeki etkisiyle birlikte enflasyon bu haftanın en önemli konusu.

Ayrıca yarınki yüksek profilli kurumsal bilanço raporları da odak noktasında yer alıyor: Banka devlerinden JPMorgan Chase (JPM), Bank of America (BAC), Citigroup (C) ve Wells Fargo (WFC) yarın bilanço sezonuna start verecek. 

Hartford Funds stratejisti Nanette Abuhoff Jacobson, “Piyasa enflasyonun düşmesi konusunda ilerlemenin devam edeceği konusunda umutlu.” diyor. 

Jacobson, piyasanın yeni yıla sallantılı bir başlangıç yaptığını ve üç büyük endeksin de 2 Ocak’tan bu yana çok az değiştiğini belirterek, “Bu durum, enflasyonun Fed’in bu yıl beş ya da altı kez faiz indirimine gitmesi yönündeki piyasa beklentilerini karşılamayacağı endişesini yansıtıyor.” diye ekliyor. 

Dün ayrıca, New York Fed Başkanı John Williams, piyasa kapanışına doğru yaptığı bir konuşmada, politika yapıcılar enflasyonun 2%’ye döneceğinden emin olana kadar faiz oranlarının muhtemelen “bir süre” yüksek kalması gerekeceğini söyledi.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Aralık ayı enflasyon rakamları ve bilançolar öncesi bekle ve gör modu

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerde süregelen güçlü performans

3. New York Fed Başkanı Williams’ın açıklamalarına gelen tepkiler

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Tüketici Ürünleri, Emlak, Sanayi

Zayıf: Enerji, Ham Madde, Finans, Kamu Hizmetleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Heyecan Artıyor

Piyasalar, üç endeksin de yeşilde kapanmasıyla bir kez daha pozitife döndü. Güçlü hareketlerin görüldüğü 2023’ün ardından yatırımcıların Fed’den gelecek olası faiz indirimi beklentileriyle yeni yıl şimdiye kadar dalgalı bir görünüm sundu. Ancak enflasyon verisinin Fed’in faiz politikasına ilişkin verebileceği olası mesajlar nedeniyle piyasalarda heyecan bir kez daha dorukta.

🛍️ 2. Tüketicinin Yüzü Gülecek Mi?

Borsalar Yeniden Rekor Seviyelere Yaklaşıyor

Saatler sonra açıklanacak olan yeni enflasyon verileri piyasadaki güvercinlerin baş edemeyeceği kadar sıcak olabilir. Ekonomistler, aralık ayı TÜFE’sinin bir önceki yıla göre 3,2% artmasını bekliyor. Bu oran, Fed’i gösterge faiz oranını yükseltmeye zorlayan hızın oldukça uzağında olsa da hâlâ inatçı bir şekilde yüksek. Yatırımcılar 2024’e inişli çıkışlı bir başlangıç yaptıktan sonra yeniden ayağa kalkmak istediklerinden, bu durum piyasa beklentilerini bozabilir. Brandywine Global Investment Management portföy yöneticisi Jack McIntyre, “Piyasa, Fed’in şu anda faiz indirimleri açısından düşündüğünden daha fazlasını yapmak zorunda kalacağı konusunda heyecanlanmış görünüyor.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Briefing