Bültenler

Borsalar Yatay Seyrediyor

Mart 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yatay Seyrediyor

Endeksler, geçen haftaki rallilerin ardından dünkü işlem seansının büyük kısmında dar bir aralıkta seyrettikten sonra ekside kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,4%, S&P 500 0,1% ve Dow Jones 0,2% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Borsalardaki bu görünümü “Yoğun bir haftaya sakin bir başlangıç” olarak tanımlayan UBS analisti Paul Donovan, ECB’nin faiz kararının ardından BaşkanıChristine Lagarde’ın konuşmasında yeni bir şey söylemesini beklemiyor ancak “ECB üyelerinden gelen son yorumların tonu, faiz indirimlerinin daha sonra yapılması yönünde.” diyor. 

Donovan, ECB’nin yanı sıra ayrıca Fed Başkanı Powell’ın yarın ve perşembe günü Kongre’ye ifade vereceğini hatırlatıyor:

Fed’in son dönemdeki açıklamaları, faiz artırımlarına kıyasla faiz indirimlerinin daha yavaş bir hızda yapılacağını belirtme eğiliminde. Bu mantıklı; faiz artışları politikayı acil durum ayarından nötr hale getiriyor ve ardından aşırı sıkılaştırıyordu.”

Deutshce Bank analisti Jim Reid ise Powell’ın “muhtemelen ocak ayı FOMC senaryosuna sadık kalacağını ancak piyasaların her zaman çok sayıda soru-cevap içeren bu görünümlerden yeni bir şeyler elde ettiğini” belirtiyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. S&P 500 ve Nasdaq’ın yeni rekorlarının ardından alıcılardaki tedirginlik

2. Yoğun bir hafta öncesi bekle ve gör modu

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerde zayıflık

4. ABD Hazine tahvili getirilerinin hafif yükselmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Emlak, Ham Madde, Finans, Teknoloji, Sanayi

Zayıf: İletişim, Emlak, Enerji, Temel Tüketim Malları, Sağlık

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Rekorların ardından borsaların gözü bir kez daha Fed ve veri gündeminde. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Bir Kez Daha Geri Dönüşler

Nasdaq ve S&P 500, rekor seviyelerinden uzaklaşırken üç büyük ortalama da dün yine kırmızıdaydı. Yine de dünün bazı parlak noktaları oldu: Super Micro Computer (SMCI), şirketin bu ayın sonunda S&P 500’e katılmaya hak kazanmasının ardından 18% yükseldi ve yapay zekânın poster çocuğu Nvidia (NVDA) 3% artış gösterdi. Dün gelen kayıplar, piyasanın son birkaç haftadır çoğunlukla yükselişte olduğu bir döneme denk geldi.

💰 2. Bitcoin’de Rekora Bin Kala

Borsalar Yatay Seyrediyor

Bitcoin, Kasım 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara adım adım yaklaşıyor. Geçen hafta 21% değer kazandıktan sonra Coinmarketcap’a göre kripto para birimlerinin belirleyicisi Bitcoin dün 68 bini gördükten sonra bugün TSİ 16.30’da 67 bin 800 doların üzerinde işlem gördü. Bitcoin geçen hafta yaklaşık %21 değer kazandı, ancak ralli hafta sonu bir nefes aldı. Bitcoin’deki bu hareket Ether gibi altcoinlere de olumlu yansırken, Coinbase (COIN) ve Microstrategy (MSTR) gibi kripto paralarla ilişkili hisseler de yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing