Bültenler

Borsalar Yatay Seyrediyor

Mart 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Yatay Seyrediyor

Bir süredir devam eden boğa rallisinin ardından borsalar dün nefes alarak karışık kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,54% ve S&P 500 0,19% gerilerken, Dow Jones 0,10% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Negatif sinyalleri görmezden gelen ve peş peşe yeni rekorlar kıran borsalar, dün bir mola vererek ılımlı seyretti. Salı günü beklenenden yüksek gelen tüketici fiyatları verileri, enflasyonun yapışkanlığını ve Fed’in temkinli yaklaşımını koruyacağını gösterdi. 

Ancak bu sinyalleri görmezden gelen piyasaların faiz indirimi beklentileri gücünü korumaya devam etti. CME’nin FedWatch aracına göre Fed’in haziran ayındaki toplantısında 25 baz puanlık bir indirime gitme ihtimali şu an 58% olarak fiyatlanıyor. 

Bu beklentilerin karşılığı olup olmayacağını görmek isteyen yatırımcılar, haftaya Fed tarafından açıklanacak olan ekonomik beklentileri izleyecek. Ancak öncesinde, bugün açıklanacak olan üretici enflasyonu (ÜFE) verileri yaından takip edilecek.

Crude Value Insights yatırım grubu lideri Daniel Jones, “Dünkü seans, S&P 500’ün şimdiye kadar 9%, Nasdaq’ın 10% yükseldiği olağanüstü rallinin ardından bir duraklama oldu. Bu geri çekilme, piyasanın şu ana kadarki ralliyi sindirmesine ve önceki gün beklenenden daha yüksek bir enflasyon değerlendirmesi ile faiz indirimlerinin belki de aylar uzakta olduğunun farkına varmasına yanıt olarak görülüyor.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) isimler ve yarı iletken hisselerde konsolidasyon faaliyeti

2. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artışın piyasalara ilgiyi azaltması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Kamu Hizmetleri, Ham Madde, Finans, Emlak, İletişim

Zayıf: Teknoloji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Dakikalar içinde açıklanacak olan üretici enflasyonu verileri, gündemin ana maddesi olarak piyasaların yakın odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Enflasyon Tekrar Gündemde

Salı günkü tüketici fiyatlarından sağ çıkan borsalar, bugün odağını üretici enflasyonu verilerine çevirdi. Salı gününden bu yana borsalardaki yatay seyrin devam edip etmeyeceği ÜFE’nin yanı sıra toptan satış verileri ve borsaların faiz beklentilerinin nasıl şekilleneceği belirleyecek.

🕰️ 2. TikTok için Zaman Doluyor mu?

Borsalar Yatay Seyrediyor

ABD Temsilciler Meclisi, dün TikTok’un Çinli sahibi ByteDance’ın sosyal medya platformunu altı ay içinde elden çıkarmasını ya da ABD’de fiilen yasaklanmasını öngören bir tasarıyı kabul etti. Toplam 352-65 arasında değişen oylama ezici bir çoğunlukla yasanın lehine sonuçlandı. TikTok’u yabancı bir düşman tarafından kontrol edildiği için ulusal güvenlik olarak nitelendiren tasarı şimdi kaderinin daha az kesin olduğu Senato’ya gidiyor. Seçim kampanyasının bir parçası olarak şubat ayında resmi bir TikTok hesabı açan Başkan Joe Biden, masasına gelmesi halinde tasarıyı geçireceğini söylemişti. Ayrıca ABD’li Rumble (RUM) ByteDance’in kabul etmesi durumunda TikTok’un ABD operasyonlarını üstlenmeyi kabul etmişti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing