Bültenler

Borsalar Toparlanma Sinyalleri Veriyor

September 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Toparlanma Sinyalleri Veriyor

Borsalar, dünkü inişli çıkışlı işlemlerde son beş seanstaki ilk kazançlarını elde etmeyi başardı ancak yatırımcıların artan tahvil getirileri ve FED’in faiz oranlarını yüksek tutma planlarından endişe duymasıyla eylül ayını kayıpla kapatma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,45%, S&P 500 0,40% ve Dow Jones 0,13% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Uzun vadeli tahvil getirilerindeki artış, gelecekteki şirket bilançolarının bugünkü değerini düşürerek ve hisseler üzerinde baskı oluşturarak piyasaların tonunu belirlemeye devam etti.

10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, 10,3 puan artarak 4,541% ile 17 Ekim 2007’den bu yana yaklaşık son 16 yılın en yüksek kapanışını yaptı. 30 yıllık tahvil getirisi ise 13,7 puan artışla 4,658% ile 8 Mart 2011’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. 

BTIG’den Tom di Galoma, “10 ve 30 yıllık faizlerin hisseler üzerinde bir miktar olumsuz etkiye sahip olduğu bir noktaya geliyoruz. 20-21 Eylül tarihleri arasında bir gecede 10 yıllık tahvillerde 4,36% seviyesini aştık – ki bu geçen yılın ve bu yılın en yüksek getirisiydi – ve işte o zaman dibe vurduk.” yorumunu yaptı. 

Ekonomik görünümle ilgili endişeleri artıran bir diğer faktör de yaz aylarından bu yana hızla yükselen petrol fiyatları oldu. Küresel gösterge olan Brent ve ABD ham petrolü, varil başına 90 doların üzerinde seyretmeye devam etti.

Globalt Investments kıdemli portföy yöneticisi Keith Buchanan, “Enflasyon daha yapışkan görünüyor ve birçok haber o kadar da olumlu değil.” dedi. Bu durum, Buchanan’a göre geçtiğimiz yıl boyunca ralli yapan hisse piyasasının “kazanç sağlamaya devam etmek için zorlu bir seviyede olduğu” yönündeki endişeleri artırıyor:

Piyasalar geçen haftaki FED toplantısından faizlerin daha uzun süre yüksek olacağına dair daha fazla güvenle ayrıldı ve bu da hisseler üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasalarda bir sıçrama yaşanacağına dair inancın artması

2. S&P 500’ün dünkü seansta 4.305 seviyesinin altına düştükten sonra destek bulması

3. Artan uzun vadeli tahvil getirilerinin hisseler üzerinde oluşturduğu baskı

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki güçlü performansın endeks performanslarını desteklemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Ham Madde, Sanayi, Sağlık

Zayıf: Emlak, Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri 

Öne Çıkan Hisseler

Hollywood’daki grevleri sonlandıran geçici anlaşmanın ardından dün gün içinde değer kazanan Warner Bros Discover (WBD) ve Walt Disney (DIS) kapanışta kazançlarını koruyamadı. Ancak yatırımcıların streaming ve sinema salonu zincirleri alanlarına yönelmesiyle Netflix (NFLX) 1,3% ve AMC Entertainment (AMC) 6,8% artıda kapandı. 

Tesla (TSLA) hisseleri, elektrikli araç devinin Hindistan’da bir batarya fabrikası inşa etmeyi planladığı haberlerinin ardından 0,9% yükseldi. 

Amazon (AMZN) yapay zekâ startup’ı Anthropic’e 4 milyar dolar yatırım yapacağını ve gelecekteki temel modellerinin gelişimini hızlandırmak ve bunları bulut segmenti AWS’nin müşterileri için erişilebilir hale getirmek için şirkette azınlık hissesi alacağını açıkladı. Şirket hisseleri dün 1,7% artışla kapandı.

Borsalar Toparlanma Sinyalleri Veriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı