Bültenler

Borsalar Teknoloji Sektöründen Destek Buldu

January 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Teknoloji Sektöründen Destek Buldu

Borsalar, yarı iletkenler ve Apple (AAPL) başta olmak üzere teknoloji hisselerindeki yükselişten destek bularak dünü artıda tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,35%, S&P 500 0,88% ve Dow Jones 0,54% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

S&P 500’deki 11 sektörün yedisi dün artıda kapanırken, bu yükselişe teknoloji sektörü öncülük etti. 

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSM) dün beklentileri aşan dördüncü çeyrek bilançosu, çip şirketlerine oldukça olumlu yansıdı.

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda dünyanın en değerli şirketi tahtını Microsoft’a (MSFT) kaptıran Apple’a yönelik görünümdeki toparlanma hisseye olumlu yansıdı. 

Öte yandan dün, veri gündemi açısından bir hayli yoğundu. Analist Leo Nelissen, 4%’e yakın seyreden çekirdek enflasyonun hâlâ çok yüksek olduğunu belirtirken, New York Fed gibi anketlerin imalatta zayıflığa işaret ettiğini söyledi:

Öte yandan işsizlik başvuruları da düşmeye devam ediyor. Günün piyasa hareketi de bunu yansıtıyordu. Büyük teknoloji hisseleri iyi bir gün geçirdi ancak bunun uzun sürmesi pek muhtemel değil çünkü piyasalardaki belirsizlik çok yüksek.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bank of America’nın Apple’ın notunu “AL” seviyesine taşımasıyla yükselen piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hisselerinin performansı 

2. TSMC bilançosunun ardından yarı iletkenlerdeki yukarı yönlü hareket

3. Piyasaların erken faiz indirimi beklentileriyle örtüşmeyen ekonomik verilerin sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim, Sanayi, Ham Madde, Finans

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Emlak, Enerji, Tüketici Ürünleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Yeniden Yeşilleniyor

Nasdaq ve S&P 500, son üç haftadan sonra sonunda pozitif bölgeye girdi. Nasdaq’ın artışına Apple destek verirken, S&P 500 de çip hisselerinden güç buldu. Dow Jones ise üç günlük kayıp serisine veda ederek yükseldi. 

💺 2. Koltuk Kapmaca

Borsalar Teknoloji Sektöründen Destek Buldu

Nelson Peltz, Disney (DIS) yönetim kuruluna adaylığını koyuyor. Aktivist yatırımcının Trian Fon Yönetimi, Peltz ve eski Disney CFO’su Jay Rasulo’yu dün resmi olarak yönetim kurulu üyeliklerine aday gösterdi; bu adaylıklar, CEO’nun gidişinden yayın marjlarına ve stüdyo gözetimine kadar her şeye ilişkin beş maddelik bir planla desteklendi. Peltz, önümüzdeki haftalarda durumunu hissedarlara sosyal medya platformu X’in yanı sıra yeni oluşturulan internet sitesi aracılığıyla sunmayı planlıyor. 

Borsalar Teknoloji Sektöründen Destek Buldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing