Bültenler

Borsalar, Tahvil Getirilerinin 5%’i Aşmasıyla Ekside Açıldı

October 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Tahvil Getirilerinin 5%’i Aşmasıyla Ekside Açıldı

Yatırımcıların 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisindeki son yükselişe odaklanmasıyla borsalar haftanın son işlem gününe düşüşle başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,11%, S&P 500 0,24% ve Nasdaq 0,50% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 16 yıl sonra ilk kez 5%’i aştı. Dün 5,001%’e ulaşan 10 yıllık getiri, 5,029%’a kadar yükseldiği 20 Temmuz 2007’den bu yana ilk kez bu seviyenin üzerinde işlem gördü. 

Öte yandan piyasalar FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını sindirdi. Merkez bankası başkanı, enflasyonun çok yüksek kaldığını ve düşürmek için daha zayıf bir ekonomik büyümeye ihtiyaç duyulacağını belirtti. 

Powell, “Yolun inişli çıkışlı olması ve biraz zaman alması muhtemel olsa da meslektaşlarım ve ben enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde 2%’ye düşürme konusunda kararlıyız.” dedi. 

Powell konuşmasında faizler için ileriye dönük bir yol taahhüt etmemiş olsa da piyasa merkez bankasının kasım ayında bir artışa gitmeyeceğini düşünüyor gibi görünüyor. CME’nin FedWatch aracına göre, piyasalar merkez bankasının kasım toplantısının sonunda faizleri sabit tutma olasılığını yaklaşık 99% olarak fiyatlıyor.

👀 Ne Dediler? 

Stratejist Ben Laidler, “Bu çok önemli bir bilanço sezonu. ABD hisselerinin bilanço durgunluğunu sona erdirmesi ve kârların piyasaların itici gücü olarak değerlemelerin yerini alması gerekiyor. Bu yardıma her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Schlumberger (SLB) hisseleri, şirketin beklentilerin altında açıkladığı üçüncü çeyrek rakamlarının ardından 1,5% geriledi. Şirket, 8,33 milyar doların altında, 8,31 milyar dolar gelir açıkladı. 

Regions Financial (RF), üçüncü çeyrekte analistlerin 0,58 dolarlık beklentisinin altında, 0,49 dolar hisse başına kâr açıkladıktan sonra 12%’nin üzerinde değer kaybetti. 

Borsalar, Tahvil Getirilerinin 5%’i Aşmasıyla Ekside Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha