Bültenler

Borsalar, Tahvil Getirilerindeki Artış ve Zayıf Bilançolarla Düşüşte

Borsalar, Tahvil Getirilerindeki Artış ve Zayıf Bilançolarla Düşüşte
Google News Icon Takip Et

Makro verilerle desteklenen tahvil getirilerinin yanı sıra kurumsal bilançoları ve Fitch kararını sindiren borsalar, güne ekside başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,30%, S&P 500 0,30% ve Nasdaq 0,06% geriledi.  

📍 Ne oldu? 

Hisse piyasaları Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşürmesinin sonuçlarıyla boğuşurken, geçtiğimiz günlerde açıklanan makro veriler, ABD ekonomisine yönelik güveni artırdı. Bu da tahvil piyasalarına oldukça olumlu yansıdı. Gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi 4,1% civarında işlem görerek Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 

Öte yandan bilanço sezonu da çeşitli şirketlerin finansal sonuçlarıyla devam etti. Çip üreticisi Qualcomm (QCOM) üçüncü çeyrek gelir beklentilerini karşılayamaması ve hayal kırıklığına uğratan yıl sonu tahminleriyle 10% değer kaybetti. PayPal (PYPL) beklentilere paralel bilançosuna rağmen 10%’a yakın gerilerken, Moderna (MRNA) COVID aşısına ilişkin görünümün iyileşmesiyle 1,5% yükseldi. 

🔎 Ne dediler?

Strategas teknik ve makro araştırma müdürü Chris Verrone, “Momentum son birkaç haftadır sessizce yavaşlıyor ve birkaç hafta önceki düzeltme de öngörülerimizi destekler nitelikteydi. Uzun vadeli trend yukarı yönlü olmasına rağmen, deneyimlerimiz bize bu tür olayların genellikle üç aşamalı bir süreçte gerçekleştiğini hatırlatıyor: kırılma, ılımlı bir ralli ve tekrar kırılma.” yorumunu yapıyor. 

Buraya Dikkat

Bilançolar, kapanıştan sonra da devam ediyor. Teknoloji devleri Apple (AAPL) ve Amazon (AMZN) kapanış zilinin ardından ikinci çeyrek rakamlarını açıklayacak. FactSet’e göre şu ana kadar S&P 500’de listeli şirketlerin yaklaşık 79%’u bilançolarını açıkladı ve bunların arasında yaklaşık 82%’si analist beklentilerini aştı.

📊 Hisse Hareketleri

Qualcomm (QCOM), ikinci çeyrekte 8,44 milyar dolar gelirle hisse başına 1,87 dolar düzeltilmiş kâr açıkladıktan sonra 10% değer kaybetti. Analistler hisse başına kârın 1,81 dolar, gelirlerin de 8,5 milyar dolar gelmesini bekliyordu.

Moderna (MRNA) ikinci çeyrekte zarar etmesine rağmen, COVID aşısına yönelik olumlu öngörüleriyle 1,5%’a yakın değer kazandı.

Albemarle (ALB) hisseleri, Wall Street’in kâr beklentilerini aşan ancak gelir tahminlerinin altında kalan bilançosunun ardından 5,4% yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC