Bültenler

Borsalar Şükran Günü Öncesi Yükseldi

November 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Şükran Günü Öncesi Yükseldi

ABD borsaları, yatırımcıların Şükran Günü tatili öncesinde ekim ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri ve tüketici güveni endeksini de içeren bir dizi ekonomik veriyi sindirmesiyle dünü artıda tamamladı. Dow Jones, 14 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,46%, S&P 500 0,41% ve Dow Jones 0,53% yükseldi.

Analist Yorumu 

Dünün önemli gündemleri arasında, salı günü kapanıştan sonra açıklanan Nvidia (NVDA) bilançosuna gelen tepkiler yer aldı. Yapay zekâ çipi üreticisi mali üçüncü çeyrekte gelir ve kâr beklentilerini aşsa da Çin ihracat kısıtlamalarına yönelik uyarılarla hisse 2,5% değer kaybetti. 

New Constructs CEO’su David Trainer, Nvidia’nın değerlemesinin “gerçeklikten tamamen kopuk olduğunu, çünkü hisselerinde çok fazla iyimserlik fiyatlandığını” söyledi:

Nvidia güçlü rakamlar bildirirken, hissenin değerlemesi ‘mükemmellik için fiyatlandırmayı’ benzeri görülmemiş yeni bir seviyeye taşıyor.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes ise piyasanın Nvidia’nın sonuçlarına verdiği tepkinin, yatırımcıların yapay zekânın geleceğine ilişkin heyecanını da sınırlamış olabileceğini belirtiyor. 

Öte yandan dün açıklanan ABD ekonomik verilerinde, Michigan Üniversitesi’nin tüketici güveni anketi ABD’lilerin gelecek yıl için enflasyon beklentilerinin kasım ayında üst üste ikinci ay yükseldiğini gösterdi.

Ayrıca, dayanıklı mal siparişleri ekim ayında 5,4% ya da 16 milyar dolar azalarak 279,4 milyar dolara geriledi. Bu rakam, eylül ayında kaydedilen 4,6%’lık artışın ardından geldi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Nvidia’nın güçlü bilançosu ve öngörülerine gelen tepkiler

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerin liderliği

3. Mevsimsellik

4. OPEC+’ın hafta sonu gerçekleşmesi beklenen toplantısını herhangi bir neden sunmayarak 30 Kasım’a ertelemesi ve bunun sonucunda petrol fiyatlarında görülen düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Tüketici Ürünleri, Sağlık

Zayıf: Enerji

Öne Çıkan Hisseler

Deere & Co (DE), 2023’te sektöre kıyasla tüm iş segmenti satışlarında ciddi bir düşüş göreceği beklentisiyle tüm yıla ilişkin tahminlerini düşürdü ve tarım ve inşaat ekipmanları üreticisinin hisseleri 3,1% değer kaybetti.

HP (HPQ) güçlü rakamlar açıkladığı bilançosunun yanı sıra 2024’ün ikinci yarısında yapay zekâ destekli bilgisayarlarını tanıtacağını söyledi ve hisse 2,8% yükseldi.

Autodesk (ADSK) analist beklentilerini aşan kâr ve gelir açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosuna rağmen dünü 6,9% ekside tamamladı. Yazılım şirketi ayrıca ocak ayında sonra eren mali yıl için de beklentilerini yükseltti. 

Borsalar Şükran Günü Öncesi Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı