Bültenler

Borsalar, Satış Dalgasından Toparlandı

Borsalar, Satış Dalgasından Toparlandı
Google News Icon Takip Et

Enflasyon verisi sonrası yatırımcıları sarmalayan satış dalgası sebebiyle kırmızıya boyanan borsalar, toparlanarak dünü artıda tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,30%, S&P 500 0,96% ve Dow Jones 0,40% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Borsaların merhemi bir kez daha şirket açıklamaları oldu. Uber’in (UBER) açıkladığı 7 milyar dolarlık hisse geri alım planı, araç paylaşım şirketinin hisselerini yükseltirken, sağlık verileri ve araştırmaları sağlayıcısı IQVIA (IQV) ile diyaliz şirketi DaVita’nın (DVA) güçlü bilançoları da piyasaları destekledi. 

Crude Value Insights yatırım grubu lideri Daniel Jones, 13 Şubat’ta borsaların karşı karşıya kaldığı zorlu görünümün ardından piyasaların hızla toparlandığını belirtti. 

Bu toparlanmanın piyasanın beklenenden daha yüksek gelen enflasyon verilerinin neden olduğu işlem gününü sindirmesiyle gerçekleştirdiğini belirten Jones’a göre genel endişe, “Fed’den bu yılın mart ayında bir faiz indirimi görmek yerine, indirimin gerçekleşmesinin haziran ayına, hatta daha sonrasına ertelenebileceği” beklentilerinden kaynaklanıyor:

Eğer durum böyle olursa, geçen yılın sonlarında bu yıla girerken pek çok kişinin umut ettiği üç faiz indirimi yerine bu yıl sadece bir ya da iki indirim görebiliriz.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. TÜFE verilerinin yol açtığı satış dalgasının ardından dibi satın alma eğilimi

2. Hazine tahvili getirilerinin yeniden ılımlı seviyelere dönmesi

3. Fed’in faiz indirimi patikasına ilişkin süregelen iyimserlik

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sanayi, İletişim, Finans, Sağlık, Kamu Hizmetleri, Teknoloji

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Enerji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Görünüşe göre yüksek ocak ayı enflasyon verilerine rağmen piyasaların para politikasının gevşeletileceğine dair inançları oldukça güçlü kalmaya devam ediyor.  Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Ralli Geri mi Geliyor?

Piyasalar, bu hafta başında kaybettiği zemini yeniden kazanmaya hazır görünüyor. Dün S&P 500 bir kez daha 5.000 seviyelerinde hareket ederken, Nasdaq ve Dow Jones da bu artışa eşlik etti. Certuity’nin baş yatırım yetkilisi Dylan Kremer, “İleriye dönük olarak, piyasa faiz oranları ve enflasyondan ziyade ekonomik büyüme ve bilanço tahminlerine göre işlem görüyor.” dedi. Ekonomik büyüme demişken, küresel piyasalarda İngiltere ve Japonya dördüncü çeyrekte teknik resesyona girdi. 

❣️ 2. Yapay Zekâ Aşkta da Kazandırıyor

Borsalar, Satış Dalgasından Toparlandı

Yapay zekâ, ofis ve flört dünyası da dahil olmak üzere neredeyse her sektöre giderek daha fazla sızıyor. Yapay zekâ platformu Pollfish’in geçen ay yaptığı bir ankete göre, ABD’de 18-34 yaş arası her 3 erkekten 1’i flört tavsiyesi için OpenAI’ın ChatGPT’sini kullanıyor. Şimdi sohbet robotları, mesaj hazırlamaktan flört profillerini değerlendirmeye kadar her şeyi sunan YourMove.AI gibi araçlarla romantizmde daha aktif bir rol üstleniyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing