Bültenler

Borsalar Rekor Seviyeleri Koruyabilecek mi?

February 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Rekor Seviyeleri Koruyabilecek mi?

Teknoloji devlerinde hafta boyunca görülen güçlü performansın karışık bilançolara ağır basmasıyla borsalar, geçtiğimiz haftayı rekor seviyelerde tamamladı. Bu haftaki enflasyon verisi öncesi yatırımcılar bu kazançların korunup korunmayacağını izleyecek.

Geçtiğimiz hafta kapanışta; Nasdaq 1,25% ve S&P 500 0,57% yükselirken, Dow Jones 0,14% düştü.

✍️ Analist Yorumu 

S&P, büyük ölçüde teknoloji hisselerinin desteğiyle üst üste beşinci haftalık kazancını elde etti. Başlıca teknoloji hisselerindeki artış, yatırımcıların yüksek değerlemelere ilişkin endişelerini ve Fed’in piyasanın agresif faiz indirimi beklentilerini geri püskürtmesini büyük ölçüde telafi etti.

Hatta New York Community Bank (NYCB) hisselerinde süregelen ve bölgesel bankaların sağlığına ilişkin endişeleri yeniden canlandıran düşüş bile Wall Street’teki yukarı yönlü ivmeyi durdurmadı.

Cestrian Capital Research yatırım grubu lideri Alex King, “Eğer Ekim 2022’den Aralık 2023’e kadar süren boğa piyasası insanlar arasında şaşkınlığa neden olduysa, aralık ayından günümüze kadar süren yolculuk da kafa karışıklığına neden oluyor. Yine de boğa piyasası devam ediyor. Geri çekilmeler her zaman olacak olsa da, yıl sonuna kadar gerçek bir yukarı yönlü kırılma olasılığının arttığına inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki kazancın genel piyasayı desteklemesi

2. Bilançolara gelen karışık tepkiler

3. S&P 500’ün 5.000 seviyesini aşması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim, Kamu Hizmetleri, Finans, Emlak

Zayıf: Enerji, Tüketici Ürünleri, Sağlık

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, endekslerdeki ralliyi kutlarken, bu boğa piyasasının gidişatına ilişkin ipuçları aramaya devam ediyor. Peki, bugün borsalar açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Rekorların Sonu Var mı?

S&P 500, ABD hisselerinin istikrarlı tırmanışını sürdürmesiyle cuma günü ilk kez 5.000’in üzerinde kapandı. Hatta üç ana endeks de üst üste beş haftadır yükseliyor. Borsalardaki rekor hareketlerin devam edip etmeyeceği ise bilançolar ve birkaç önemli ekonomik veriye bağlı olacak. Yarın açıklanması beklenen enflasyon verileri, Fed’in faiz politikası hakkında ipuçları sağlayacak, perşembe günü açıklanacak olan ocak ayı perakende satışları da tüketici sağlığına ilişkin bir başka gösterge olacak. 

👨‍⚖️ 2. Musk Bu Kez Kürsüde

Borsalar Rekor Seviyeleri Koruyabilecek mi?

ABD’li bir yargıç, Elon Musk’ın 2022 yılında şu anda X olarak bilinen sosyal platform Twitter’ı satın almasıyla ilgili bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu soruşturmasında ifade vermesine karar verdi. Kurum, Tesla (TSLA) ve SpaceX CEO’sunun yaklaşık 44 milyar dolarlık satın alma işlemi öncesinde şirkette bir hisse oluştururken herhangi birinin menkul kıymet dolandırıcılığı yapıp yapmadığını araştırıyor. Cumartesi tarihli emre göre Musk ve SEC’nin ifade için bir tarih ve saat belirlemek üzere bir haftaları var. Musk’ın avukatları soruşturmayı asılsız olarak nitelendiriyor.

Borsalar Rekor Seviyeleri Koruyabilecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing