Bültenler

Borsalar, Piyasa Değeri Yüksek Hisselerden Destek Buldu

Eylül 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Piyasa Değeri Yüksek Hisselerden Destek Buldu

Yatırımcılar bu hafta FED’in faiz politikasını yönlendirmeye yardımcı olacak enflasyon ve perakende satış verilerini beklerken, borsalar Tesla (TSLA) gibi lüks ürün ve hizmet üreticilerinin desteğiyle dünü artıda tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,14%, S&P 500 0,68% ve Dow Jones 0,26% yükseldi.

Analist Yorumu 

Tesla hisseleri, dün Morgan Stanley’in elektrikli araç devinin “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşımasının ardından 10,1% artışla kapandı. Ayrıca banka, hedef fiyatını da 250 dolardan Wall Street’in en yüksek seviyesi olan 400 dolara yükseltti ve bu yeni iyimserliğin çoğunu Tesla’nın yeni makine öğrenimi süper bilgisayarı Dojo’ya dayandırdı.

Yine de, borsada bir toparlanmanın kesin olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacak bir avuç yakın vadeli olay var. Yarın ve perşembe günü açıklanacak olan enflasyon (TÜFE) ve üretici enflasyonu (ÜFE) verileri, önümüzdeki hafta yapılacak politika toplantısında faiz oranına karar verecek olan FED politika yapıcılarının düşüncelerini etkileyecek gibi görünüyor.

Ekonomistler enflasyonun temmuz ayındaki 0,2%’lik artıştan ağustosta 0,6%’ya yükseleceğini tahmin ederken, değişken gıda ve yakıt maliyetlerini dışarıda bırakan çekirdek ölçütün bir önceki aya göre 0,2%’lik ılımlı bir artış göstermesi bekleniyor. 

Apollon Wealth Management’tan Eric Sterner, “Hisse piyasası yılın ilk yedi ayında gerçekten güçlüydü ve ağustos ayında sağlıklı bir geri çekilme yaşadı. Bu hafta piyasayı ileriye taşıyacak cesaret verici işaretler alıp almayacağımızı göreceğiz.” diyor. 

Sterner, “FED’in 2%’lik enflasyon hedefine ulaşmamız biraz zaman alacak. İşgücü piyasası sıkılığını koruyor ve tüketici harcamaları güçlü seyrediyor. Dolayısıyla, bu ve yüksek enerji fiyatları arasında, enflasyon üzerinde hala bir miktar yukarı yönlü baskı var.” diye ekledi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki yukarı yönlü hareketin endeks performanslarını desteklemesi

2. Hanelerin finansal koşullar hakkında pek iyimser olmadığını gösteren New York FED 2023 Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarının sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, İletişim, Ham Madde, Finans, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Enerji, Sanayi 

Öne Çıkan Hisseler

Qualcomm (QCOM) hisseleri, şirketin Apple (AAPL) yaptığı anlaşmanın en az üç yıl daha uzatılmasının ardından 3,9% artışla kapandı. Apple hisseleri de 0,7% yükseldi. 

Walt Disney Company (DIS) hisseleri, CNBC’nin şirketin kablo devi Charter Communications (CHTR) ile arasındaki mücadelenin sona erdiğini bildirmesinin ardından 1,2% artışla kapandı. İki şirketin, ESPN gibi popüler kanalların kablo operatörünün yaklaşık 15 milyon abonesine geri verilmesi konusunda anlaşmaya vardığı açıklandı. Charter hisseleri de 3,2% yükseldi. 

Hostess Brands (TWNK) hisseleri, şirketin J.M Smucker (SJM) tarafından 5,6 milyar dolar değerinde bir nakit ve hisse anlaşmasıyla satın alınacağını duyurmasının ardından 19,1% ralli yaptı. 

Alibaba Group (BABA) hisseleri, e-ticaret devinin pazar günü yaptığı sürpriz bir duyuruda, eski CEO Daniel Zhang’ın aynı zamanda bulut iş biriminin başkanlığı ve CEO’luğu görevinden de istifa edeceğini söylemesinin ardından 1,5% ekside kapandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti