Bültenler

Borsalar Nefeslerini Tuttu, Powell Bugün Konuşacak!

June 22, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Borsalar Nefeslerini Tuttu, Powell Bugün Konuşacak!

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Dün: Ayı piyasası rallilerinden birini daha geride bıraktık. Borsalar 2%’nin üzerinde yükseldi. Açgözlülük endeksinin arttığı ve yatırımcıların düşen hisseleri yavaş yavaş “dipten topladığı” bir işlem günü oldu. 
 • Bugün: Bugüne ise dünün aksine, oldukça kırmızı başladık. Borsalar dünkü kazançlarını bir bir geri vermeye başladı.
 • Odak Noktası: Bugün piyasa açılışıyla konuşmasına başlayacak olan Powell öncesinde borsalar oldukça temkinli ve risk almaktan uzak gözüküyor.
 • Bu noktada Powell’ın enflasyon, resesyon ve faiz artırımlarına yönelik söylemleri yatırımcıların ana odağı olacak. Borsalar nefeslerini tuttu, saat 16.30’u bekliyor diyebiliriz. Bu konuşmanın sonuçları, borsaların bugünkü seyrini etkileme gücüne sahip olacak.
Borsalar Nefeslerini Tuttu, Powell Bugün Konuşacak!

💎 Değerli Madenler

Altın, yatırımcıların TSİ 16:30’da Powell’ın kongredeki para politikasına ilişkin sunumunu beklerken aşağı yönlü hareket ediyor. Powell’ın enflasyon ve resesyon ile ilgili yorumları güvenli liman olan altın üzerinde etkili olacaktır. Faiz artışı söylemleri, faizsiz getirisi olan altın üstünde baskı oluşturabilecekken aynı zamanda olası bir durgunluk döneminde güvenli liman olması nedeniyle resesyona ilişkin söylemler altına olan ilgiyi artırabilir. Bu belirsizliklerle birlikte altın fiyatları 1800 doların üstünde sıkışmaya devam ediyor, güncelde 1825 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, ABD Başkanı Joe Biden ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ABD’de bir resesyonun kaçınılmaz olmadığına yönelik vurgularına odaklanmışken Goldman Sachs, Morgan Stanley gibi kurumların resesyon beklentilerini yükseltmesiyle düştü. Resesyon yorumları petrole olan talebi azaltacağı endişesiyle petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz gün gerçekleşen sert satışlarla birlikte ABD ham petrolü ve Brent petrolde 3%’ü aşan düşüş kaydedildi.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Borsalar Nefeslerini Tuttu, Powell Bugün Konuşacak!

Netflix (NFLX)

 • Nisan ayında Netflix, yayın alanında yoğunlaşan rekabetle ilk kez abonelerini kaybettiğini bildirdikten sonra reklam destekli daha ucuz bir seçenek sunacağını söyledi. Kaynaklar, Netflix’in potansiyel pazarlama ortaklıklarını görüşmek üzere Google, Comcast, NBC Universal ve Roku ile bir araya geldiğini söylüyor. Kaynak

 • Netflix ise bir açıklamada, “Daha düşük fiyatlı, reklam destekli bir seçeneğin nasıl piyasaya sürüleceğine karar vermenin henüz ilk günlerindeyiz ve herhangi bir karar verilmedi. Yani bu noktada bunların hepsi sadece spekülasyon” dedi. Netflix Co-CEO’su Ted Sarandos perşembe günü Cannes Lions festivalinde bir konuşma yapacak, tüm dikkatler konuyla ilgili yapacağı açıklamada olacak.

 • Şirketin, potansiyel ortakların her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını tartması gerekecek. Örneğin; Google, dünyanın en büyük reklam devi olma avantajına sahip, ancak son zamanlarda eğlence içeriği konusunda daha az deneyime sahip. Comcast, Google kadar küresel erişime sahip değil, ancak NBC Universal birimi, premium TV içeriği için reklam satışında liderdir. Kablo devinin Freewheel reklam teknolojisi platformu birçok medya şirketi tarafından da kullanılıyor ve Netflix’e programatik reklam satın alma araçlarını sunabilir. Öte yandan ABD’deki en büyük TV işletim sistemi olan Roku, ABD, Kanada ve Meksika’daki ölçeğinin avantajına ve reklam destekli abonelik eğilimlerine ilişkin içgörüsüne sahiptir.
Borsalar Nefeslerini Tuttu, Powell Bugün Konuşacak!

Lowe’s (LOW)

 • Lowe’s, müşterilere bina projelerini görselleştirmeye yardımcı olmak için meta veri deposu varlıklarını kullanma şansı sunuyor. Kaynak

 • Ev geliştirme perakendecisi, kendi meta veri deposu merkezinde 500 varlığı ücretsiz olarak kullanıma sunuyor.
 • Analistler, metaverse için büyük bir atılımın geldiğini belirtiyorlar. Danışmanlık ve araştırma firması Gartner, 2026 yılına kadar tüketicilerin dörtte birinin Metaverse’de günde en az bir saat harcayacağını söyledi.

 • Lowe’s yöneticisi Seemantini Godbole, özel bir röportajda, “Müşterilerimizde gelişen teknolojiyi kullanmak için büyük bir iştah var” dedi.
Borsalar Nefeslerini Tuttu, Powell Bugün Konuşacak!

Exxon Mobil (XOM)

 • ExxonMobil hisseleri, Credit Suisse’in hisseye “ÜSTÜN PERFORMANS” notu vermesiyle ve şirketin Qatar Energy’nin Katar’ın North Field East projesini daha da geliştirmek için bir anlaşma imzaladıklarını açıklamasının ardından salı günü 6% arttı. Kaynak

 • Ayrıca Credit Suisse, ExxonMobil hisselerini hedef fiyatını 115 dolardan 125 dolara yükseltti. Analist Manav Gupta notunda, dünyanın fosil yakıtlara çok daha uzun süre ve orta vadede petrol ve petrol talebine ihtiyaç duyacağına inandığını belirtti.

Borsalar Nefeslerini Tuttu, Powell Bugün Konuşacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı