Bültenler

Borsalar Mart Ayına Rekorlarla Başladı

Mart 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Mart Ayına Rekorlarla Başladı

Borsalar, büyük ölçüde olumsuz gelen imalat verileri ve tüketici duyarlılığındaki aşağı yönlü revizyonun Fed’in yakında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki bahisleri güçlendirmesinin ardından mart ayına artıda başladı.

Geçen hafta kapanışta; Nasdaq 1,14%, S&P 500 0,80% ve Dow Jones 0,23% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

S&P 500 ve Nasdaq geçtiğimiz haftayı bir kez daha yeni rekorlarla tamamlarken, Dow da bu ivmeye katılarak mart ayını yeşilde selamladı. 

Perşembe günü üç büyük ortalama da dört aylık bir kazanç serisine imza attı. Yalnızca şubat ayında S&P 5,10% yükselirken, bu artış büyük ölçüde olumlu geçen bilanço sezonu ile teknoloji ve yapay zekâyla ilişkili hisselerdeki durmak bilmeyen ralliden kaynaklandı.

Cestrian Capital Research yatırım grubu lideri Alex King, “Hisse piyasaları mevsimsel şubat zayıflığını atlattı ve yeni ayın başında unutulmaz bir yükseliş yolunda ilerliyor. Hisselerdeki fiyat hareketleri bize göre içsel olarak yükseliş eğiliminde; haberler ya da anlatı daha yüksek ya da daha düşük enflasyona, daha iyi ya da daha kötü GSYH’ye doğru eğilimli olsa da, hisseler ne olursa olsun yukarı hareket ediyor. Bu sona erecek, her zaman sona erer ancak yıl sonuna doğru ivmenin yukarıda olacağına inanmaya devam ediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. S&P 500 ve Nasdaq’ın zirve tazelemesinin ardından süregelen pozitif ivme

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisseler ve yarı iletkenlerle ilişkili isimlerin piyasaya sağladığı pozitif hareket

3. Veri gündeminden olumsuz etkilenen ABD Hazine tahvili getirilerindeki düşüşün hisseleri desteklemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, İletişim, Teknoloji, Sağlık

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Finans, Tüketici Ürünleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, rekorlarla selamladıkları mart ayında artıda seyrediyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Yüksekten Uçanlar

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, yapay zekâya duyulan ilginin de etkisiyle cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak haftayı yeşilde kapattı. Endeks, bu yıl yeni bir rekor kapanışa ulaşan üç büyük ortalamadan sonuncusu oldu. S&P 500 endeksi de haftayı yükselişle kapatarak ilk kez 5.100 eşiğinin üzerine çıktı ancak Dow endeksi geçen haftayı kayıpla tamamladı. 

🎥 2. Beyaz Perdeye Dune Etkisi

Borsalar Mart Ayına Rekorlarla Başladı

“Dune: Part Two” 81,5 milyon dolarla 2024 yılında şu ana kadar gösterime giren filmler arasında en yüksek açılış gişesine sahip film unvanına erişti. Warner Bros (WBD) ve Legendary Entertainment’ın bilimkurgu filmi, IMAX (IMAX) dijital kameralar kullanılarak çekildi ve IMAX’in bilet satışlarını artırdı. ABD’de bilet satışlarının yaklaşık 23%’ü ya da 18,5 milyon doları bu salonlardan geldi. IMAX CEO’su Rich Gelfond, “Daha yüksek olmamasının tek nedeni koltuklarımızın bitmiş olması.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing