Bültenler

Borsalar Kırmızıda Kapandı

Borsalar Kırmızıda Kapandı
Google News Icon Takip Et

Fed Başkanı Jerome Powell’ın pazar günü verdiği bir röportajda yaptığı şahin yorumlar, piyasalardaki rallinin hafiflemesine yol açarak borsaların ekside kapanmasına yol açtı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,2%, S&P 500 0,3% ve Dow Jones 0,7% geriledi.

✍️ Analist Yorumu 

Powell pazar günü CBS’te yayınlanan “60 Minutes” programında yaptığı açıklamada, merkez bankasının mart ayındaki faiz indirimlerine karşı geçen hafta kullandığı söylemi sürdürdü. Bu açıklamalar karşısında Hazine tahvili getirileri yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı.

Powell, Fed’in geçen haftaki toplantısında politika yapıcıların mart ayında muhtemelen faiz indirimine gitmeyeceği yönündeki sinyalini yineledi:

Meslektaşlarım ve ben, kısıtlayıcı politika duruşumuzu geri çevirmeye başlamak için doğru noktayı seçmeye çalışıyoruz. Enflasyonun 2% seviyesine doğru ilerlediğinden emin olmaya çalışıyoruz. Daha önce de söylediğim gibi, komitenin mart ayı toplantısında bu görünüme sahip olmayacağını düşünüyorum.

Seeking Alpha Investing Group Lideri Ahan Vashi, Fed’in faiz artışı döngüsü sona ermiş olsa da ılımlı seyreden enflasyon ve düşük işsizlik göz önüne alındığında merkez bankasının faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceğinin muhtemel olduğunu belirtiyor. 

Vashi, “Fed’in enflasyon sert bir şekilde düşerken faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasıyla; sert iniş (resesyon) riski hızla artıyor.” diyor ve ayrıca “S&P 500’ün ciddi bir yükseliş hissiyatıyla çok agresif bir şekilde fiyatlandığı” yorumunu yapıyor. 

Öte yandan dün Institute for Supply Management’ın açıkladığı verilere göre ocak ayında ABD hizmet PMI göstergesi, dört ayın en yüksek seviyesine çıktı. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Kâr toplama faaliyetiyle artan kayıplar

2. Caterpillar (CAT) ve McDonald’s (MCD) gibi şirket bilançolarına gelen karışık tepkiler

3. Piyasaların faiz indirimi beklentilerini desteklemeyen yeni veriler karşısında Hazine tahvili getirilerinin artması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sağlık, Teknoloji

Zayıf: Ham Madde, Kamu Hizmetleri, Emlak, Tüketici Ürünleri, Enerji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Fed’in faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceği gerçeği, borsaların rallisinde ufak bir molaya yol açtı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Kırmızı Pazartesi

Piyasaların Fed’in faiz oranlarını beklendiği kadar hızlı düşürmeyebileceğine dair endişelerinin artmasıyla borsalar kırmızıda kapandı. Öte yandan Hazine tahvili getirileri de güçlü ekonomik verilerin ardından 13 baz puandan fazla artarak 4,166%’ya ulaştı. Bir referans olması açısından, gösterge getiri geçen hafta 3,81% civarında işlem görmüştü. Yatırımcılar şimdi gözlerini bilançolara çevirdi.

💸 2. Snap de Maliyet Kısıyor

Borsalar Kırmızıda Kapandı

Snap (SNAP) 2024 yılında işten çıkarma dalgasına kapılan son teknoloji şirketi oldu. Sosyal medya şirketi, dün işgücünün 10%’unu ya da yaklaşık 500 çalışanı işten çıkaracağını açıkaldı. Bu hamlenin kısmen “yüz yüze işbirliğini teşvik etmek” amacıyla yapıldığı belirtildi. Bu, Ağustos 2022’de personelinin 20%’sini işten çıkarması da dahil olmak üzere, 2022’den bu yana birden fazla personel azaltma hamlesi yapan Snap için ilk değil. Teknoloji şirketleri, yalnızca ocak ayında yaklaşık 24 bin kişiyi işten çıkardı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing