Piyasa Öncesi

Borsalar, Karmaşık Makro Görünümle Kapanışta Düştü

May 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Karmaşık Makro Görünümle Kapanışta Düştü

Bir yandan borç tavanı gündemini diğer yandan bilanço açıklamalarını takip eden yatırımcılardaki tedbirli havayla borsalar enflasyon verisi öncesi dün ekside kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,6%, Dow Jones 0,2% ve S&P 500 0,5% düştü. 

Analist Yorumu 

Analist William Northey, FED’in son toplantısında enflasyon verisine göre “bir hamle yapabilmek için kapıyı açık bıraktığını” belirtiyor. Northey, “Eğer enflasyon inatçı bir şekilde yüksek gelmeye devam ederse, FED’in şu an piyasalardaki fiyatlamadan da uzun süre faizleri yüksek tutmasını bekliyoruz. Tabii bu faiz artırımı anlamına gelmeyebilir.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bölgesel banka hisselerindeki toparlanma

2. Borç tavanına yönelik süregelen endişeler

3. Nisan ayı enflasyon verisi öncesi yatırımcılardaki tereddüt

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sanayi, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Emlak, Hammadde, Finans, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Nikola (NKLA) bilançosu ilk çeyrek beklentilerinin altında kaldı ve hisseler kapanışta 13% geriledi. 

Palantir Technologies (PLTR) halka arz olduğundan beri en yüksek ikinci GAAP kârını açıklayarak dünü 23,4% artışla tamamladı.

PayPal Holdings (PYPL) bilançosu beklentileri aşmasına rağmen gün sonunda 12,7% geriledi. 

Under Armour (UAA) hisseleri gün sonunda 5,7% düştü. Şirketin düzeltilmiş kârı ve geliri ilk çeyrekte yükselse de kâr beklentisi yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. 

Skyworks Solutions (SWKS) ikinci çeyrek beklentilerinin Wall Street tahminlerinin altında kalmasıyla hisseler kapanışta 5,2% geriledi. 

Borsalar, Karmaşık Makro Görünümle Kapanışta Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı