Bültenler

Borsalar Karışık Kapandı

Borsalar Karışık Kapandı
Google News Icon Takip Et

Analist beklentilerinin altında kâr açıklayan ve yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan bazı şirket bilançolarının ardından Nasdaq 2%’nin üzerinde değer kaybederken, Dow Jones dokuz gün üst üste artışla kapanarak son altı yılın en uzun artış eğilimini korudu. 

Dün kapanışta; Nasdaq 2,05% ve S&P 500 0,68% gerilerken, Dow Jones 0,47% yükseldi.

Analist Yorumu 

Teknoloji hisselerindeki güçlü seyirle yıl boyunca Nasdaq ve S&P 500’ün altında bir performans sergileyen Dow Jones, son iki haftada iyi bir toparlanma yaşadı. Endeks, 20 Eylül 2018’den bu yana en uzun artış döneminden geçiyor. 

Murphy & Sylvest Wealth Management analisti Paul Nolte, değer hisseleri ve piyasanın geride kalan sektörlerinin diğerlerine “yetişmeye çalışıyor” gibi göründüğünü söyledi. FactSet verilerine göre, Dow’un yılbaşından bugüne kadarki kazançları hâlâ S&P 500’ün oldukça gerisinde olmasına rağmen, endeks 1 Ocak’tan bu yana 6,6% değer kazandı. 

Nolte, “Sonunda değere yönelik rotasyonu görmeye başladık. Dow, Nasdaq ve S&P 500’e yetişmeye çalışıyor.” diyor. 

Dow’daki bu güçlü görünümün yanı sıra Nasdaq ve S&P 500’deki bu gerileme, başta Netflix (NFLX) gibi dün ikinci çeyrek bilançolarını açıklayan şirketlerden gelen rakamlar oldu.

Netflix yılın ikinci çeyreğinde abone sayısını artırmanın yanı sıra, 3,29 dolarlık hisse başına kârı ile beklentileri aştı. Ancak şirketin geliri analist tahminlerinin altında kalırken, kârı da geçen yıla göre yatay seyretti.

Öte yandan Tesla ise aynı dönemde gelirlerini 50%’ye yakın artırdı ama ocak ayından bu yana yaptığı fiyat indirimleri şirketin kâr marjını düşüren bir gelişme oldu.

Deutsche Bank stratejisti Henry Allen, “Netflix satış tahminlerini kağıda dökemedi ve üçüncü çeyrek için beklenenden daha düşük öngörülerde bulundu. Öte yandan Tesla’nın sonuçları kârlılığın azaldığını gösterdi.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Yıla güçlü bir başlangıç yapan piyasaların konsolidasyona gittiğine yönelik oluşan algı

2. Karışık tepkiler alan bir dizi bilançonun sindirilmesi

3. Tesla (TSLA) ve Netflix’te (NFLX) zayıf bilançolarının ardından görülen büyük kayıpların borsalara yansıması

4. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artış

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sağlık, Kamu Hizmetleri, Sanayi, Tüketici Ürünüleri

Zayıf: Emlak, İletişim, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

United Airlines Holdings (UAL) hisseleri, güçlü ikinci çeyrek bilançosunun ardından havayolu şirketinin yılın geri kalanına yönelik kârlılık tahminlerini yükseltmesiyle kapanışta 3,2% yükseldi. 

International Business Machines (IBM), ikinci çeyreğe yönelik analistlerin kârlılık beklentilerinin üzerinde rakamlar ve iki kritik iş segmenti olan Red Hat ile veri ve yapay zekâda çift haneli gelir büyümesi açıkladı. Şirket hisseleri, 2,1% artıda kapandı. 

Johnson & Johnson (JNJ) beklentilerin üzerinde açıkladığı ikinci çeyrek bilançosunda medikal teknoloji segmentindeki güçlü büyümeye paralel olarak yıl sonu tahminlerini yükseltti ve 6,1% ralli yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı