Piyasa Öncesi

Borsalar Jeopolitik Gerilimlere Yenik Düştü

June 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Jeopolitik Gerilimlere Yenik Düştü

Rusya’daki karmaşık hafta sonunun ardından yatırımcıların ekonomik görünümüne ilişkin artan endişeleriyle borsalar ekside kapandı. Dow Jones, eylül ayından bu yana görülen altı günlük en uzun düşüş serisine girdi. 

Geçen hafta kapanışta; Nasdaq 1,16%, S&P 500 0,44% ve Dow Jones 0,03% düştü.  

Analist Yorumu 

Finansal piyasalar bu haftaya geçtiğimiz günlerde Rusya’da devrim gündemine olan tepkilerle başladı. Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner Group’un isyanını “bir suç” olarak tanımladı ve bu isyanı düzenleyenlerin “yasa karşısında hesap vereceğini” söyledi. 

Bazı analistlere göre bu durum, piyasalardaki volatiliteyi daha da artırabilir. Morgan Stanley analisti Chris Larkin, “Şimdiye kadar piyasalar Rusya’daki gelişmelere karşı bekle ve gör konumu almış gibi görünüyor. Ancak bu jeopolitik belirsizlik, tam da FED’in faiz oranlarına yönelik şahin açıklamaları sonrası borsalardaki düşüş eğiliminin üzerine geldi.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıflık

2. Çeyrek dönem sonu dengelenmesi

3. Yoğun ekonomik veri takvimi öncesi bekle ve gör modu

4. Rusya’daki gelişmelere paralel olarak devam eden jeopolitik belirsizlik

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Enerji, Ham madde, Kamu Hizmetleri, Sanayi

Zayıf: İletişim, Teknoloji, Tüketici Ürünleri, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Tesla (TSLA), Goldman Sachs’ın da şirket notunu düşüren son banka olmasıyla 6,1% düştü.

Lucid Group (LCID) Aston Martin ile yapılan yeni batarya anlaşmasıyla dünü 1,5% artıda tamamladı.

Virgin Galactic (SPCE) ilk ticari yolculuğunu 29 Haziran’da gerçekleştireceği haberleriyle açılış öncesi işlemlerde gördüğü kazancın ardından 4,6% geriledi.  

Borsalar Jeopolitik Gerilimlere Yenik Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı